Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS logo      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Co to jest klej kontaktowy? Gdzie się przyda i jak długo schnie?

Co to jest klej kontaktowy? Gdzie się przyda i jak długo schnie?

Szukasz trwałego spoiwa, które jest uniwersalne i proste w aplikacji? A może rozpoczynasz przygodę z meblarstwem i potrzebujesz wiedzy, jaki klej do forniru będzie odpowiedni? Słyszałeś, co to jest klej kontaktowy, jednak nie wiesz, gdzie znajduje swoje zastosowanie? Chcesz się dowiedzieć jak długo schnie klej kontaktowy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Co to jest klej kontaktowy?

Klej kontaktowy jest odpowiedzią przemysłu chemicznego na potrzeby wymagających użytkowników. Jego historia sięga dwudziestolecia międzywojennego i zaczyna się w Niemczech, jednak pomysł, ze względu na swoje wyjątkowe własności, dość szybko się rozprzestrzenił. Klej kontaktowy działa bowiem nieintuicyjnie: nakłada się go na obydwie łączone warstwy, po czym... pozostawia do wyschnięcia. Dopiero suche w dotyku elementy zbliża się do siebie i mocno przyciska – im mocniej, tym lepiej (oczywiście w granicach rozsądku – skoro coś kleisz, raczej nie chcesz tego uszkodzić). Już od pierwszego kontaktu powstaje między nimi więź, przy czym od docisku zależy jej siła. A zatem – co to jest klej kontaktowy? To klej suchoklejący, którego potrzebujesz.

Klej kontaktowy w sprayu

Cieszącą się rosnącą popularnością opcją są kleje kontaktowe w sprayu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich łatwość użycia. Wystarczy ustawić puszkę w odpowiednią stronę i nacisnąć przycisk rozpylacza, by skierować strumień kleju w wybrane miejsce. Producenci często oferują regulację profilu rozprysku – dzięki ruchomej konstrukcji dyszy możliwe jest uzyskanie wiązki poziomej, pionowej lub mniej więcej okrągłej w przekroju. To bardzo użyteczny dodatek, dzięki któremu łatwiej jest rozpylić klej od razu w sposób równomierny, co przyczynia się nie tylko do precyzji wykonania, ale też zapewnia oszczędne zużycie.

Typowe właściwości klejów kontaktowych

Pomimo że na rynku dostępne jest wiele specjalistycznych wariantów o rzadko spotykanych własnościach, kleje kontaktowe, jako grupa, posiadają pewien zbiór cech wspólnych. Pierwszą z nich jest wspomniana już szybkość działania – już podczas zetknięcia. Drugą – uniwersalność: przy ich pomocy jesteś w stanie skleić większość materiałów spotykanych w codziennym życiu. Dalej – trwałość oraz zdolność do przyjmowania nawet dużych obciążeń. Wynika to między innymi z ich wyjątkowej elastyczności, zapewniającej zwiększoną odporność na ruchy materiałów oraz związane z nimi naprężenia. Ponadto, kleje kontaktowe często wykazują nieczułość na promieniowanie UV, wilgoć i wahania temperatur. Nieraz puszka kleju kontaktowego, pozostawiona na zimę w nieogrzewanym warsztacie, po stopniowym ogrzaniu do temperatury pracy będzie w pełni funkcjonalnym produktem.

Co można skleić przy użyciu kleju kontaktowego?

Producenci klejów kontaktowych z pewnością docenili tę grupę spoiw, dostosowując ich właściwości do optymalnej pracy z konkretnymi materiałami. Uważaj jednak – to, że klej dedykowany jest do plastiku wcale nie znaczy, że nie sklei palców.

Kleje kontaktowe motoryzacyjne

Jednym z miejsc, w których kleje kontaktowe znalazły swoją niszę, jest motoryzacja, a właściwie ta strona motoryzacji, którą widzą użytkownicy pojazdów. Wnętrze samochodu jest estetyczne i komfortowe tak długo, jak długo nie ulegnie zniszczeniu. Nieraz wystarczy jednak przetarcie lub nieuważne szarpnięcie, by uszkodzić tapicerkę. Zastosuj wtedy klej kontaktowy motoryzacyjny. Denerwuje Cię opadająca podsufitka? Przekonaj się sam, że ciasne przestrzenie to miejsca stworzone dla prostego w aplikacji spoiwa w sprayu. Nowe wykładziny samochodowe? Klej kontaktowy motoryzacyjny to idealne rozwiązanie. A przecież zepsuć się może mnóstwo innych rzeczy!

Kleje kontaktowe meblarskie

Meblarstwo zajmuje się zwłaszcza dwoma rodzajami materiałów: drewnem oraz produktami drewnopochodnymi (sklejkami, płytami MDF oraz płytami meblowymi). W związku z tym wymaga się od klejów tej grupy zdolności solidnego łączenia tych materiałów – zarówno w konfiguracji drewno-drewno, jak i drewno-plastik (np. okleinowanie płyt przy użyciu PCV). Kleje kontaktowe w meblarstwie są szczególnie cenione ze względu na własność natychmiastowego przywierania, dzięki której elementy nie mają tendencji przesuwania się względem siebie. Dodatkowym atutem wykorzystania silnego kleju jest niewidoczność wkrętów czy gwoździ.

Jaki klej kontaktowy do forniru?

Fornir, ze względu na swoją grubość (zwykle około 1 mm) jest nietypowym elementem drewnianym, który łatwo nasiąka, czego skutkiem nieraz jest marszczenie. Aby go nałożyć na drewniany element, możesz skorzystać z kleju kontaktowego. Jaki klej kontaktowy do forniru będzie odpowiedni? Wybierz jeden z dedykowanych dla drewna i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając uwagę na procent pokrycia powierzchni (może być niepełna, jednak zdecydowanie nie przesadzaj z ilością kleju). Przyłóż fornir, gdy odparuje rozpuszczalnik i przyciskaj go przy użyciu wałka dociskowego do fornirów, aby spoiwo było silne i równomierne.

Kleje kontaktowe budowlane

Plac budowy to doskonałe miejsce dla klejów kontaktowych. Odpowiedni klej przyklei pianki dylatacyjne, folie paroizolacyjne i membrany tak do betonu, jak i do tynku, płyt gipsowo-kartonowych i metalowych profili na nich umieszczonych, styropianu, ceramiki oraz drewna.

Jak długo schnie klej kontaktowy?

To, jak długo schnie klej kontaktowy zależy od konkretnego produktu. Co do zasady jednak można podać widełki czasowe, z zastrzeżeniem, że wpływ na konkretną ilość czasu mają warunki – zwłaszcza temperatura powietrza. Typowo, od momentu aplikacji do uzyskania suchości w dotyku schodzi od dwóch do pięciu minut (zawsze najlepiej jest sprawdzić, przy czym bezpieczniej jest nie robić tego od razu palcem) – niektórym produktom wystarcza jednak niewiele ponad pół minuty. Warto pamiętać, że ten przedział czasu ograniczony jest również z góry – najlepiej jest nie czekać zbyt długo, choć niektóre kleje wytracają lepkość dopiero po upływie godziny. Podczas łączenia ważny jest równomierny, silny docisk – niech trwa choć kilkadziesiąt sekund. Od tej chwili elementy są połączone, przy czym na pełną wytrzymałość spoiny trzeba poczekać około doby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl