Każdy kierowca powinien znać doskonale podstawowe wyposażenie auta. Jednak czy są to na pewno jedyne przedmioty, które warto mieć pod ręką w pojeździe? Okazuje się, że nie. Są rzeczy, których nie ma na obowiązkowej liście, ale mogą się okazać bardzo przydatne. Zatem co warto wozić w samochodzie?
Obowiązkowe wyposażenie auta
Zacząć warto oczywiście od tego, co zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, powinno się znaleźć w każdym aucie.
Podstawą jest gaśnica BC (do gaszenia płynów i gazów) lub gaśnica AC (ze środkiem gaśniczym do gaszenia ciał stałych, płynów i gazów). Nie należy jej wozić w bagażniku. Powinna znajdować się zawsze pod ręką. Wielu kierowców gaśnicę wozi pod fotelem. To dobre miejsce, ale trzeba zadbać o jej prawidłowe zamocowanie.
W samochodzie niezbędny jest także ostrzegawczy trójkąt z homologacją. Sprzedawane w Polsce każde nowe auto jest w niego wyposażone, ale w pojazdach używanych bywa z tym różnie. Za brak trójkąta grozi mandat. Zresztą przedmiot ten bardzo przydaje się w czasie awarii. W terenie zabudowanym ustawia się go zaraz za uszkodzonym samochodem. Poza terenem zabudowanym czy na autostradzie trzeba zachować większą odległość.
Elementem obowiązkowym wyposażenia auta nie jest kamizelka odblaskowa, ale warto ją mieć. Są bowiem przepisy, które mówią o tym, że pieszy idący jezdnią poza terenem zabudowanym musi mieć element odblaskowy. Kamizelka przydać się więc może w czasie awarii samochodu.
Co warto wozić w samochodzie, mimo że nie ma takiego obowiązku?
W każdym aucie warto mieć podstawowy zestaw narzędzi. Wystarczy kilka podstawowych kluczy czy lewarek. Bez tego trudno jest myśleć o wymianie koła na zapasowe. Przydatne mogą być poza tym klucze nasadowe i WD-40. Smar pomoże uporać się z zapiekłymi śrubami. Kolejnym nieocenionym akcesorium jest latarka, bo awarie często zdarzają się w nocy.
Wiele osób zaskoczyć może to, że w samochodzie przydatne mogą być trytytki i taśma klejąca. Taśma wulkanizacyjna posłużyć może do prowizorycznego załatania przewodu systemu chłodzącego. Z kolei tradycyjna taśma klejąca i opaski zaciskowe wykorzystać można do tymczasowego przymocowania oderwanej części. Dzięki temu można dojechać do najbliższego warsztatu samochodowego. Często ten niepozorny zestaw może uratować sytuację. Nie da się ukryć, że wezwanie pomocy drogowej kosztuje całkiem sporo.
Trytytki - jak można je wykorzystać w swoim aucie?
Na pytanie, co warto wozić ze sobą w samochodzie, wiele osób odpowiada - trytytki. Rzeczywiście plastikowe opaski zaciskowe słyną ze swojej uniwersalności. Dlatego wykorzystywane są chętnie nie tylko do zaciskania kabli, ale i do innych celów. Spotkać je można w niemal każdym gospodarstwie domowym i nie tylko. Wielu kierowców ma je w swoich samochodach. Do czego można w aucie wykorzystać trytytki?
Jednym z najpopularniejszych zastosowań trytytek jest mocowanie kołpaków do felg. Rzeczywiście w ten sposób można skutecznie zabezpieczyć dekle przed przypadkowym zgubieniem w czasie jazdy. Trzeba jednak zainwestować w opaski zaciskowe odporne na działanie promieniowania słonecznego. Trytytki doskonale nadają się także do zabezpieczania ramek tablic rejestracyjnych.
Opaskę zaciskową wykorzystać również można do zabezpieczenia wiszącej pod samochodem linki hamulca ręcznego. Jeśli zawadzi ona o podłoże, może łatwo ulec zniszczeniu. Przy pomocy trytytki można poza tym tymczasowo naprawić pękniętą osłonę np. silnika. Oczywiście trzeba jednocześnie pomyśleć o naprawie tego elementu w warsztacie.
Jakie opaski zaciskowe wozić w samochodzie?
Trytytki mają różne rozmiary. Mogą mierzyć od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Trzeba więc każdorazowo wybrać opaskę o odpowiedniej długości. Z drugiej strony dłuższe trytytki zawsze w razie potrzeby można nieco przyciąć.
Kolejnym istotnym parametrem jest szerokość opasek zaciskowych. Im są one szersze, tym mocniej można je zacisnąć. Wtedy znoszą też większe obciążenie. Z drugiej strony wytrzymałość mechaniczna to nie wszystko. Trytytki dobiera się też w zależności od zastosowania. Nie wszystkie są np. odporne na działanie promieniowania słonecznego. Warto o tym pamiętać wybierając opaski do kołpaków.
Największą popularnością na rynku cieszą się opaski zaciskowe z tworzywa sztucznego. To one zazwyczaj wożone są w samochodach. Jednak w okolicy układu wydechowego lepiej sprawdzają się trytytki metalowe.