Poszukujesz trytytek, które mógłbyś z powodzeniem stosować w miejscach narażonych na podwyższone nasłonecznienie lub inne źródła ciepła? A może takich, przy których nie będziesz musiał obawiać się zwiększenia ryzyka pożaru? Opaski zaciskowe odporne na temperaturę sprawdzą się w pierwszym przypadku, podczas gdy w drugim idealne okażą się opaski zaciskowe samogasnące. Czym są i co je wyróżnia? O tym przeczytasz poniżej.
Opaski zaciskowe – uniwersalny zacisk na każdą okazję
Czym są opaski zaciskowe – wie niemal każdy. Jeśli jednak jesteś jedną z tych nielicznych osób, które nie spotkały się dotąd z tym fenomenalnym wynalazkiem, służymy krótkim opisem. Zwane również opaskami kablowymi (od jednego z typowych zastosowań – podwiązywania przewodów elektrycznych), trytytkami, czy nawet trytkami (te nazwy z kolei są onomatopeją – wywodzą się od dźwięku trrrrrrt, który rozlega się podczas ich zaciskania), są jednym z podstawowych artykułów do wykonywania zarówno improwizowanych, jak i trwałych konstrukcji i napraw, co stawia je w jednym rzędzie ze słynną srebrną taśmą. O ile jednak taśma może powodować zniszczenia ze względu na swoją lepkość, trytytki są zupełnie bezpieczne – nie zawierają kleju, a siła zacisku zależy od Ciebie.
Trytytki – typowa konstrukcja
Jak wyglądają? Jak plastikowa tasiemka, która z jednej strony najczęściej obdarzona jest ząbkami. Jeden z końców zwęża się nieco, podczas gdy drugi zaopatrzony jest w prostopadłościenny zazwyczaj mechanizm – pierwszy przewleka się przez drugi, tworząc oczko (pętelkę), czemu towarzyszy wspomniany już dźwięk. Pochodzi on od ząbków trących o mechanizm. Użyteczność trytytki pochodzi stąd, że raz zaciśnięta nie cofnie się samoistnie – siła zacisku nie osłabnie z czasem, chyba że zostanie zerwana. Od długości opaski zaciskowej zależy ile przedmiotów będzie w stanie się zmieścić w utworzonym przez nią okręgu; jeśli jednak nie znajdujesz odpowiednio długiej, możesz ją uzyskać przez połączenie kilku sztuk szeregowo.
Opaski zaciskowe odporne na temperaturę
Popularność trytytek zarówno zrodziła się, jak i ciągle jest napędzana przez ich różnorodność. Znaleźć możesz nie tylko standardowe modele, ale też kolorowe, w tym z zaokrąglonymi krawędziami (w sam raz na plac zabaw), otwieralne (z języczkiem), cechujące się dodatkową odpornością na UV, stalowe i wiele innych typów. Wśród nich wyróżnić można również opaski zaciskowe odporne na podwyższoną temperaturę, których właściwości zostały dobrane w taki sposób, by można było ich używać w środowiskach niesprzyjających standardowym trytytkom.
Jakie temperatury zniosą te opaski?
Zacznijmy może od pytania: jakie temperatury zniosą standardowe opaski? W przypadku oferowanych przez nas trytytek włoskiej firmy Elematic jest to zakres od -35 do 85°C. Niemało, to prawda, jednak zauważ, że opaska taka, stykając się np. ze zbiornikiem z wrzącą wodą, nie wytrzymałaby. Opaski zaciskowe odporne na temperaturę podnoszą poprzeczkę – ich zakres pracy to od -40 do aż 125°C! Nie oznacza to, ponadto, że przekroczenie górnej granicy od razu je stopi – chwilowo są w stanie przetrwać nawet 145°C. Jeśli wydaje Ci się, że maksymalna temperatura ich instalacji, 60°C, to nie za wiele, przemyśl raz jeszcze, czy byłbyś w stanie zamontować cieplejsze.
Gdzie znajdą zastosowanie trytytki wysokotemperaturowe?
Oczywiście opaski zaciskowe odporne na temperaturę przydadzą się wszędzie tam, gdzie na stałe lub przynajmniej czasowo temperatura wzrasta do wysokich wartości. Dobrym przykładem jest samochód: na parkingu jest całkiem chłodny, przy spokojnej jeździe najwyżej ciepły, jednak kiedy obroty silnika wzrosną – silnik nagrzewa się bardzo szybko. Przewody i rurki związane w jego pobliżu standardową trytytką łatwo mogą się stopić. Podobnie mogą być używane w przemyśle lotniczym, czy w energetyce – zwłaszcza kiedy mowa o schludnym prowadzeniu przewodów elektrycznych w instalacjach fotowoltaicznych (ostatecznie montowane są one w miejscach o możliwie dużym nasłonecznieniu).
Materiał wykonania ma znaczenie
Co sprawia, że opaski zaciskowe odporne na temperaturę mają takie właśnie właściwości? Poliamid 6.6 (PA6.6), z którego są wykonane, czyli najtwardszy, najbardziej wytrzymały i najbardziej odporny na podwyższone temperatury poliamid w swojej kategorii.
Nie tylko temperatura – wytrzymałość trytytek
Oczywiście najczęściej opaski zaciskowe odporne na temperaturę wykorzystywane są nie w miejscach narażonych na duże obciążenia, ale raczej – zgodnie z nazwą – duże temperatury. Mimo to, nie należy zapominać, że wytrzymałość na rozciąganie mają nie mniejszą, niż standardowe trytytki – dopiero nieco ponad 8 kg zerwie opaskę szerokości 2.5 mm, podczas gdy opaska 7.5 mm wytrzyma nawet do 55 kg.
Opaski zaciskowe samogasnące
Opaski zaciskowe odporne na temperaturę to jednak nie to samo, co opaski zaciskowe samogasnące. Te drugie nie muszą znosić tak trudnych warunków, bowiem wymaga się od nich czegoś innego – by w razie kontaktu z ogniem nie podtrzymywały palenia, ale samoistnie gasły w krótkim czasie.
Gdzie znajdą zastosowanie trytytki samogasnące?
W kluczowych dla bezpieczeństwa miejscach, czyli tam, gdzie trytytka jest niezbędna, ale jednocześnie nie można sobie pozwolić na żaden element, który mógłby podtrzymać pożar. Są to zatem miejsca gromadzenia się dużej ilości ludzi – stadiony, hale koncertowe, czy kina, ale też środki masowej komunikacji – samoloty, lub autobusy.
Normy palności – V-2 czy V-0?
To, co wyróżnia opaski zaciskowe samogasnące spośród innych modeli, to wspomniana zdolność do wykluczenia się z pożaru – spełniają one normę UL 94 w klasyfikacji V-0 (a nie V-2, jak opaski zaciskowe odporne na temperaturę). Co to jednak oznacza? V-0 jest najbardziej rygorystyczną klasyfikacją dotyczącą palności tworzyw sztucznych, jakie stosowane są w urządzeniach mających kontakt z prądem elektrycznym. W razie znalezienia się w ogniu opaski zaciskowe samogasnące będą zatem emitować najwyżej niepalące się cząstki (V-2 dopuszcza, by odpadały palące się), a gdy tylko zniknie źródło ognia, zgasną w ciągu najwyżej 10 s (V-2: 30 s). Opaski zaciskowe samogasnące to prawdziwy lider wśród przeciwpożarowych trytytek.