DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ
Formy dostawy:
13,00 zł
12,50 zł
9,50 zł
KLEJE KONTAKTOWE
SPRAY-KON to znana marka oferując całą gamę profesjonalnych klejów kontaktowych, środków czyszczących i rozpuszczalników w aerozolach i pojemnikach ciśnieniowych
Wszechstronny klej kontaktowy – użyteczny nie tylko w przypadku klejenia podsufitki samochodowej
Poszukując kleju posiadającego szerokie zastosowanie prędzej czy później trafisz na klej kontaktowy. Wykorzystywany jest on w całym wachlarzu branż i przydaje się wielu grupom użytkowników. Klej kontaktowy należy do podstawowego wyposażenia rzemieślników. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle meblarskim (np. do klejenia plastikowych oklein, czy tkanin i innych materiałów tapicerskich), jak i obuwniczym (jako wygodny klej tapicerski) lub budowlanym (możliwe jest klejenie rozmaitych materiałów, w tym folii i pianek). Przydaje się renowatorom i konserwatorom podczas odnawiania antyków, a także mechanikom samochodowym – często wykorzystywany jest jako klej do przyklejania podsufitek. Przyda się również i domowym majsterkowiczom, jako że ten wszechstronny klej kontaktowy jest niemal bezwonny; krótkie oczekiwanie na efekt dodatkowo zwiększy jego użyteczność.
Nie czekaj, zamów klej kontaktowy dla siebie już dziś!
Dlaczego klejone powierzchnie są suche? – odparowanie rozpuszczalnika z kleju
Jedną z nietypowych cech, które posiada klej kontaktowy, jest jego zachowanie po nałożeniu. W przeciwieństwie do innych rodzajów spoiw, na początku jest on wprawdzie płynny i lepki, jednak rzeczywiste własności klejące zyskuje dopiero kiedy wyschnie – stąd jego popularna nazwa: klej suchoklejący. Łączone powierzchnie po pewnym czasie możesz swobodnie chwycić w ręce bez ryzyka przywarcia. Ten stan świadczy o fakcie, że rozpuszczalnik odparował i znamionuje gotowość klejonych elementów do kolejnej fazy procesu łączenia.
Jak nałożyć klej kontaktowy w sprayu? – czy nadmiar kleju może zaszkodzić?
W jaki sposób odbywa się połączenie dwóch elementów? Przy użyciu kleju w sprayu to bardzo proste. Wystarczy zwrócić go na klejone powierzchnie i wcisnąć dyszę. Strumień będzie miał zasięg kilkudziesięciu centymetrów, jednak warto zbliżyć puszkę dla zwiększenia precyzji. Konieczne jest pokrycie obu elementów – od 80% do 100% ich powierzchni. Warto zaznaczyć, że lepiej nałożyć go nieco za mało, niż za dużo – to bowiem może zmniejszyć przyczepność i siłę wiązania.
Jeśli przypadkiem klej kontaktowy dostanie się w niepożądane miejsce, możesz zmyć go spirytusem mineralnym, jednak lepiej sprawdzi się dedykowany cytrusowy rozpuszczalnik.
Po aplikacji odczekaj pewien czas – w temperaturze pokojowej będzie to najwyżej kilka minut. Odpowiedni moment poznasz po suchości klejonych powierzchni. W tym momencie pozostaje przyłożyć do siebie oba elementy i mocno docisnąć. Uważaj jednak – nie ma tu miejsca na poprawki! Klej kontaktowy, zgodnie z nazwą, chwyta natychmiast po nawiązaniu kontaktu!
Wałki dociskowe – rozprowadź nałożony klej kontaktowy i przyciśnij klejone elementy
Mimo że klej kontaktowy wiąże zaraz po przyciśnięciu, nie oznacza to, że połączenie to jest od razu mocne. Przeciwnie, zależy ono od siły docisku, dlatego kluczowym jest możliwie potężne ściśnięcie (z uwzględnieniem wytrzymałości elementów – nie chcesz ich zniszczyć!). W przypadku dużych i płaskich powierzchni, np. wykładzin, laminatów lub forniru, warto zastosować przydatne akcesorium – wałek dociskowy. To narzędzie pozwala wygenerować lokalnie znacznie większe ciśnienie, niż ludzkie dłonie, a jego użycie nie wymaga skomplikowanych urządzeń i zapewnia równomierny i dokładny docisk. Oferujemy wałki dociskowe w kilku rozmiarach, z profilowaną, a nawet teleskopową rączką dla zwiększenia wygody.
Powierzchnia klejonego materiału – odpowiednio się przygotuj do przyklejania
Jak w przypadku niemal wszystkich klejów, tak i tu łączone powierzchnie muszą być czyste, suche i wolne od obecności tłuszczy. Jeśli substratem jest porowaty materiał, konieczne może się okazać nałożenie drugiej warstwy kleju – pierwsza posłuży jako podkład zatykający pory. Niektóre kleje są z kolei tak lepkie, że wystarczy aplikacja na jedną klejoną stronę – przeczytaj dane techniczne konkretnego produktu, by poznać szczegóły aplikacji.
Klej do drewna i wykładzin, klej do tapicerki samochodowej, klej do podsufitki samochodowej, materiałów powlekanych PCV...
Klej kontaktowy to jeden z produktów o praktycznie niezliczonej ilości zastosowań. Nie tylko pozwala na łączenie wielu rodzajów materiałów – od plastikowych elementów, takich jak laminaty, przez inne tworzywa sztuczne, po płyty meblowe, korek i tkaniny, a także materiały budowlane (folię paroizolacyjną, wełnę mineralną, blachę, czy pianki polipropylenowe) – ale także umożliwia przyklejenie ich do różnych powierzchni: betonu, drewna, ceramiki, płyt wiórowych etc. Wystarczy go nanieść i jest niemal od razu gotowy!
Zalety kleju moto – klej idealny do branży motoryzacyjnej
Szczególnie często wykorzystywany jest również jako klej do podsufitki samochodowej. Nieraz zdarza się, że producent samochodu chcąc zaoszczędzić użył kleju niskiej jakości lub przeprowadził proces nieprawidłowo i podsufitka po pewnym czasie zaczyna odpadać. Jedno opakowanie dedykowanego produktu wystarczy z powodzeniem do przyklejenia podsufitki samochodowej, a jeśli zrobisz to sprawnie, wystarczy i do reperacji boczków samochodowych. Uważaj jednak na nadmiar kleju – jeśli przesadzisz z ilością, materiał może przesiąknąć i będzie wyglądać nieestetycznie. Stosuj się do naszych porad!
Dobierz klej kontaktowy do swoich potrzeb – o czym należy pamiętać?
Nabywając klej kontaktowy będziesz chciał otrzymać jak najlepszy produkt. Jeśli pracujesz w słabo wentylowanym pomieszczeniu, warto by wśród cech kleju znalazła się niska emisyjność zapachu, jako że w ten sposób zminimalizujesz jego wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli z kolei chcesz nakładać klej kontaktowy jedynie na jedną z powierzchni (by oszczędzić czas lub z powodu wrażliwości materiałów), wybierz klej-lepidło. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Spray powinien posiadać regulację szerokości strumienia kleju – wygodne nanoszenie aerozolem
W większości zastosowań dysza sprayu bez żadnej regulacji byłaby niepraktyczna (np. klej do podsufitki samochodowej zaraz przemoczyłby tkaninę). W związku z tym zawsze wybieraj taki, który ma regulację szerokości strumienia kleju. Siłą nacisku dyszy określasz w takim wypadku prędkość przepływu (a zatem ilość i rozrzut nałożonego kleju), a jej obrót zmienia płaszczyznę natrysku (pozioma lub pionowa). Ma to duże znaczenie w przypadku napylania kleju na długie a wąskie elementy.
Gotowość do klejenia – oswój się z naniesionym klejem
Różne kleje cechować będą różne stałe czasowe. Jeśli prędko wykonujesz swoją pracę i zależy Ci na oszczędności każdej minuty, tak wybierz klej kontaktowy, by jego rozpuszczalnik odparował możliwie prędko (nawet w niecałą minutę). Z drugiej strony, być może klejenie nie jest w Twojej branży prostym procesem i potrzebujesz więcej czasu? W takiej sytuacji zdecyduj się na produkt, który zachowuje zdolność do klejenia przez długi czas po wyschnięciu – nawet przez godzinę.
Klej odporny na wysokie temperatury? – połącz klejone materiały w trudnych warunkach!
W niektórych wypadkach okazuje się być bardzo istotną informacją, czy klej odporny jest na wysoką temperaturę. Przykładowo, w samochodach temperatura dachu w gorące dni może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza! W takich krytycznych momentach nieodpowiedni klej może przestać trzymać się metalu – i podsufitka odpadnie. Zawsze wybieraj klej kontaktowy zgodny z planowanym dlań przeznaczeniem.