Opaski zaciskowe to niepozorne elementy wykorzystywane do łączenia kabli bądź innych produktów montażowych. Nazywane są często również obejmami lub trytytkami. Wybór na rynku w tym zakresie jest wbrew pozorom duży. Poszczególne modele różnią się między sobą np. materiałem wykonania. Jak więc znaleźć naprawdę mocne opaski zaciskowe?
Mocne opaski zaciskowe - co to takiego?
Obejmy czy paski ściągające powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu, także przydomowego. Dzięki mocnym opaskom zaciskowym w łatwy i szybki sposób można trwale połączyć ze sobą kable, węże i wiele innych elementów montażowych. Najprostsze trytytki składają się jedynie z dwóch części. Są to linka o grubszym i dłuższym końcu oraz zapięcie o specyficznej konstrukcji. Za sprawą mechanizmu zapadkowego można błyskawicznie połączyć ze sobą różne elementy, bez efektu tworzenia się luzów. Taka opaska zaciskowa doskonale sprawdza się np. w przypadku kabli. Są to elementy proste w użyciu i zarazem niedrogie.
Trytytki wynalezione zostały w roku 1958 przez firmę Thomas&Betts. Początkowo wykorzystywano je jako element do układania kabli w samolotach. Produkowane były wówczas z metalu. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego celu nylon, chociaż i obecnie spotkać się można z metalowymi, mocnymi opaskami zaciskowymi.
Z czego produkowane są opaski zaciskowe?
Dostępne na rynku mocne opaski zaciskowe są produkowane z wielu rodzajów tworzyw. Od wykorzystanego do ich produkcji materiału, uzależnione jest ich zastosowanie. Okazuje się bowiem, że każda obejma ma swoje właściwości. Opaski z tworzywa sztucznego doskonale nadają się do łączenia przewodów elektrycznych. Tworzą one trwałe wiązki, co pozwala na bezproblemowe uporządkowanie kabli. Są one nieocenione także w przypadku montażu kołpaków w samochodach. Opaski z metalu znajdują natomiast szerokie zastosowanie w przemyśle. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wykorzystywane są do łączenia różnych węży. Ponadto zaciski śrubowe tworzą układy bardzo trwałe. Obejmy zabezpieczone przed korozją z powodzeniem wykorzystywać można również na zewnątrz budynków. Z kolei mocne opaski zaciskowe z nylonu lub poliamidu są bardzo elastyczne. Dlatego nadają się do podwieszania przewodów elektrycznych. Są to produkty, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba szybko połączyć ze sobą dwa elementy.
Gdzie na pewno przydadzą się mocne opaski zaciskowe?
Mocne opaski zaciskowe to produkty niezbędne w każdym magazynie, fabryce czy gospodarstwie domowym. Znaleźć je można także w warsztacie niejednego majsterkowicza. W domu są one wykorzystywane podczas różnego rodzaju napraw. Pozwalają na szybkie i sprawne spięcie ze sobą węży, kabli, przewodów itd. Obejmy są ponadto używane w czasie mocowania w aucie kołpaków.
Na rynku dostępne są trytytki w wielu kolorach do wyboru. Są to elementy niezbędne w czasie transportowania rzeczy czy ich magazynowania. Znajdują też zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Sprzedawane są w wielu wariantach rozmiarowych. Dlatego można bez problemu znaleźć produkt potrzebny do danego zastosowania.
Rodzaje opasek zaciskowych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele rodzajów opasek zaciskowych można wyróżnić. Opaski zaciskowe szczękowe produkowane są na ogół z metalu - wytrzymałej stali. Posiadają specjalnie wzmocniony mechanizm łączeniowy. Opaski zaciskowe otwieralne to mocne opaski zaciskowe wielokrotnego użytku. Ich konstrukcja pozwala na wielokrotne zamykanie oraz otwieranie. Opaski zaciskowe ślimakowe także wykonywane są z metalu. Łączy się je z wykorzystaniem specjalnej śruby. Dlatego zapewniają trwałe połączenia odporne na zerwanie.
Opaski samozaciskowe to obejmy sprężynowe. Odkształcają się one pod wpływem temperatury - zaciskają się i rozkurczają. Opaski zaciskowe z podwójnym zamkiem to produkty o trwałych zapięciach, które sprawdzają się w połączeniach narażonych na działanie sił odśrodkowych. Na końcu warto też wspomnieć o miniopaskach zaciskowych, które są odpowiednie do łączenia przewodów o małej średnicy.
Mocne opaski zaciskowe i ich zastosowanie
Gdzie wykorzystywane są mocne opaski zaciskowe? Jak wspomniano już wyżej, możliwości jest sporo, biorąc pod uwagę materiał ich wykonania czy zakres zastosowania. Są to elementy stosowane podczas porządkowania kabli, a niekiedy używane np. w przemyśle motoryzacyjnym lub medycynie.
Opaski zaciskowe elektryczne przeznaczone do kabli i przewodów są zazwyczaj nylonowe lub plastikowe. Umożliwiają one łączenie kabli w wiązki i mocowanie ich do materiałów konstrukcyjnych. Obejmy tego typu mają formę trytytek z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym. Są one tanie, ale nie wszystkie sprawdzają się na zewnątrz budynków. W tym przypadku trzeba postawić na elementy zabezpieczone przed działaniem warunków pogodowych. Są to opaski jednokrotnego użytku. Zdjąć je można tylko na skutek przecięcia listwy. Dodatkowo takie produkty mogą mieć wbudowaną tabliczkę opisową. Niektóre obejmy zawierają w sobie tlenki żelaza. Wówczas są wykrywalne przez rentgen lub wykrywacze metali. To bardzo istotne, gdy stosuje się je np. pod okładziną ścienną.
Opaski zaciskowe do węży muszą być przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Podczas transportu cieczy i innych materiałów na ogół wykorzystywane są produkty ze stali nierdzewnej, które gwarantują trwałość połączeń węży przemysłowych. Większość opasek metalowych jest zabezpieczonych przed korozją. Elementy bez tego zabezpieczenia mogą być stosowane jedynie w środowisku bezkorozyjnym.
Mocne opaski zaciskowe do kołpaków najczęściej produkowane są z nylonu, poliamidu lub plastiku. Nie muszą być to elementy drogie. Powinny być jednak odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz różnych czynników chemicznych. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego można dobrać obejmy kolorystycznie do kołpaków. Wówczas są one w zasadzie niewidoczne.
Oczywiście opaski zaciskowe wykorzystywane są też w medycynie. Służą do tamowania intensywnych krwotoków kończyn dolnych i górnych. Mają specjalną konstrukcję, która umożliwia szybkie założenie na rękę lub nogę. W tym przypadku obejmy są wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego i wyposażone w specjalny mechanizm chroniący przed przypadkowym rozpięciem.
Krótka historia trytytek
Jak już wspomniano, opaski zaciskowe na amerykański rynek wprowadzone zostały w roku 1958. Ich historia liczy więc już ponad 60 lat. Prace nad ich wynalezieniem rozpoczęto dwa lata wcześniej. Powstały one oczywiście z potrzeby. W samolotach Boeing montaż okablowania wymagał łączenia ze sobą ogromnej liczby przewodów. Na początku wiązano je za pomocą sznurka nylonowego, woskowanego. W celu przygotowania węzła trzeba było jednak zacisnąć żyłkę na palcu, co było bardzo niebezpieczne. Dlatego powstały właśnie opaski zaciskowe. Pierwsze modele miały zapadki metalowe. Popularne zipy pojawiły się dopiero 10 lat później, bo w roku 1968. Skąd natomiast wywodzi się natomiast polska nazwa obejm zaciskowych - „trytytki”? Okazuje się, że pierwszą w Polsce firmą produkującą opaski było przedsiębiorstwo Trytyt.
Cechy mocnych opasek zaciskowych
Budowa opasek zaciskowych jest banalnie prosta. W sumie składają się one jedynie z ząbkowanej taśmy, na której jednym końcu znajduje się zamek mocujący. Drugi koniec jest z kolei spłaszczony i zakończony szpicem. W celu użycia obejmy należy przeciągnąć taśmę przez otwór i ją docisnąć. Pętli zaciśniętej nie da się zwolnić, ale można ją oczywiście jeszcze mocniej ścisnąć. Wynika to ze specyficznego pochylenia ząbków, które skutecznie blokują próbę wyszarpnięcia taśmy. W ten sposób spięte elementy są połączone naprawdę trwale. Jedynym sposobem na ich rozdzielenie jest przecięcie opaski zaciskowej nożyczkami.
Dobrej jakości mocne opaski zaciskowe są odporne na rozciąganie i ścieranie. Powinny się także cechować dużą wytrzymałością mechaniczną. Jednak warto też zwrócić uwagę na warunki, w których mają być one wykorzystywane. Od trytytek na ogół wymaga się tego, aby można je było użytkować w szerokim zakresie temperaturowym. Na szczęście polietylen czy poliamid sprawdzają się w temperaturze od -40 do nawet 85 stopni Celsjusza. Poza tym obejmy zaciskające kablowe muszą cechować się niską chłonnością wody. Nie mogą być również łatwopalne. Nie powinny stanowić dla nich żadnego zagrożenia rozpuszczalniki czy różnego rodzaju substancje ropopochodne.
Jak w praktyce wykorzystywać mocne opaski zaciskowe?
Nie da się ukryć, że za pomocą opasek zaciskowych najczęściej spina się kable komputerowe i telekomunikacyjne. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Są one z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle w instalacjach o wiele bardziej skomplikowanych. Uporządkowanie kabli ma duże znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Bardzo często do oznaczania poszczególnych wiązek przewodów są stosowane trytytki o zróżnicowanej kolorystyce. W ten sposób można je łatwo rozpoznać w czasie późniejszych prac naprawczych. Wysokiej jakości opaski zaciskowe są nieocenione podczas remontów domowych. Czasem wykorzystuje się je nawet przy pracach ogrodowych. Za ich pomocą można np. podwiązać gałązki krzewów i drzew. Są przydatne w czasie pakowania różnego typu przedmiotów.
Jakie opaski zaciskowe cieszą się największą popularnością?
Obecnie bez problemu można zakupić mocne opaski zaciskowe różnego rodzaju. Do wyboru są m.in. opaski wykrywalne czy obejmy wielokrotnego użytku. Mimo to wciąż największą popularnością na rynku cieszą się trytytki w kolorze białym i czarnym.
Z czego wynika duże zainteresowanie produktami tego typu? Nie da się ukryć, że uniwersalne barwy dobrze komponują się z większością przewodów elektrycznych. Takie opaski zaciskowe są po prostu niezawodne. Ich atutem jest także atrakcyjna cena oraz szeroka dostępność. Dlatego każdy bez problemu może znaleźć produkt o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo czarne opaski są odporne na promieniowanie ultrafioletowe.