Instalacja elektryczna musi być bezpieczna, trwała i wydajna. To warunkuje jej bezawaryjność i komfort swobodnego użytkowania urządzeń elektrycznych podłączonych w domu. Dlatego też należy prawidłowo ją położyć, z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów, by całość służyła wiele lat. Co przydaje się podczas montażu kabli na ścianach i jak skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem? Poznaj nasze rady.
Instalacja elektryczna – zrób ją raz a dobrze
Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne układanie przewodów elektrycznych w domu, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne i odpowiedzialne zadanie masz przed sobą. Wykonanie instalacji elektrycznej wymaga pełnego profesjonalizmu, wiedzy i znajomości przepisów. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nigdy nie wykonywałeś wcześniej czynności z tym związanych, lepiej poproś o pomoc wykwalifikowanego elektryka.
Instalacja elektryczna w domu musi zapewnić bezpieczne korzystanie z niej wszystkim domownikom. Dlatego też najważniejsza zasada związana z pracami przy przewodach elektrycznych jest taka, by nie oszczędzać na tym czasu i pieniędzy – w przypadku zakupu niezbędnych komponentów. Musisz liczyć się z tym, że ignorowanie zasad układania przewodów i tak będzie wymagało poprawienia ich, co doprowadzi do niepotrzebnych i wymagających remontów.
Układanie przewodów elektrycznych – sprawdź przepisy
Prace związane z instalacjami elektrycznymi wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Niezbędna jest także znajomość Normy PN-IEC 60364-3:2000, czyli wytycznych na temat instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych. Przyda się również znajomość Normy SEP-E-002, która dotyczy zasad technicznych związanych z mocowaniem kabli w bruzdach.
Układanie przewodów – od czego zacząć?
Od czego zacząć montaż kabli na ścianie? Przede wszystkim do jakichkolwiek prac niezbędny jest projekt instalacji elektrycznej. Taki schemat zawiera szereg informacji na temat prowadzenia kabli, ilości zaplanowanych gniazd elektrycznych oraz miejsc, w których mają być zainstalowane źródła światła. Co więcej, projekt z zasady uwzględnia rozmieszczenie, ilość i rodzaj przewodów, jakie mają znaleźć się w budynku. Najlepiej sporządzić taki projekt z pomocą specjalisty, który ma odpowiednie uprawnienia, a także skonsultować go z podwykonawcą.
Montaż kabli na ścianie – przydatne akcesoria
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace związane z montażem kabli na ścianie, musisz wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. To warunek zachowania Twojego bezpieczeństwa i solidności instalacji elektrycznej, a także szansa na uniknięcie w przyszłości wielu nieprzyjemnych awarii. Co Ci się przyda?
1. Pistolet do spinania kabli – dzięki wykorzystaniu tego sprzętu możesz szybko i skutecznie spiąć kable. Naciąga i obcina je we właściwym miejscu.
2. Uchwyty kablowe – dzięki ich zastosowaniu możesz tworzyć trwałe połączenia przewodów i rurek instalacyjnych. Dodatkowo, jeśli wykorzystasz je poprawnie, możesz liczyć na doskonałe utrzymanie kabla i jego stabilność. Szybki montaż i możliwość przeprowadzenia ewentualnych korekt sprawiają, że musisz uwzględnić je w swoim wyposażeniu.
3. Uchwyty ze stali – z zasady są odporne na korozję, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w wymagających warunkach.
4. Klipsy do kabli – stosowane są w przypadku konieczności zamocowania kabli w szafach sterowniczych. Przydadzą się również w przypadku montowania kabli na jakiejkolwiek innej powierzchni. Gwarantują skuteczne połączenie, zabezpieczają je przed przemieszczaniem i są bardzo łatwe w montażu.
5. Opaski zaciskowe – inaczej znane jako trytytki, umożliwiają mocowanie kabli na niemal każdym rodzaju powierzchni. Zabezpieczają przewody przed uszkodzeniem, co jest szczególnie ważne podczas prac remontowych.
6. Rurki termokurczliwe – przydadzą się w przypadku przerwania przewodów. Tworzą stabilną, a jednocześnie elastyczną konstrukcję. Doskonale zastępują taśmę izolacyjną.
Organizacja montażu kabli – jak zrobić ją dobrze?
Przy pracach związanych z instalacjami elektrycznymi nieodzownym zjawiskiem jest duża ilość kabli! Dla początkującego elektryka najważniejszym zadaniem będzie ich prawidłowe segregowanie, co znacznie ułatwi pracę. Dodatkowo to przydatne działanie, które pomoże przy ewentualnych naprawach.
W organizacji przewodów znakomicie sprawdzą się opaski kablowe – zabezpieczą przewody przed zniszczeniem, ale także pozwolą je skutecznie posegregować. Te, które zastosujesz przy montażu przewodów, muszą mieć jednak określone cechy. Przede wszystkim powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, a także muszą charakteryzować się niepalnością i odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W miejscach narażonych na nasłonecznienie warto wybrać opaski odporne na promienie UV.
W dobrej organizacji okablowania mogą pomóc Ci także rurki termokurczliwe. Służą nie tylko do tworzenia trwałych połączeń przewodów. Dzięki ich elastycznej formie i kilku kolorom, w których są dostępne, z powodzeniem wykorzystuje się je do znakowania kabli, co z pewnością pomoże przy wymagających pracach związanych z instalacjami.
Montaż kabli na ścianie krok po kroku
Wiesz już, o czym musisz pamiętać i jakie akcesoria przydadzą Ci się do pracy. Możesz teraz przejść do montażu kabli na ścianie krok po kroku. Zanim zabierzesz się do pracy, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.
1. Nie układaj kabli po skosie, tylko poziomo lub pionowo.
2. Przewody powinny znajdować się minimum 10 cm od instalacji gazowej, kanalizacyjnej i wodociągowej.
3. Zachowaj odstęp od drzwi i okien.
Jak zamontować kable na ścianie? Rozpocznij od rozdzielni elektrycznej i kieruj kable do pierwszego gniazda, a dalej – do następnego. Dzięki temu działaniu tworzy się układ zamknięty, który jest bezpieczny do użytkowania. Kolejnym krokiem jest zamknięcie przewodów w puszkach i tynkowanie. Pamiętaj jednak, by nie tynkować puszek – w przypadku awarii dostęp do nich będzie znacznie łatwiejszy.
Pamiętaj, że wszelkie prace związane z prądem wymagają precyzji. Jeśli nie czujesz się na siłach, zdecydowanie poproś o pomoc fachowca. Chcesz wykonać montaż kabli samodzielnie? Weź pod uwagę organizację przewodów i koniecznie zaopatrz się w opaski kablowe oraz rurki termokurczliwe – znajdziesz je w naszym sklepie!