Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS logo      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Odpadająca podsufitka samochodowa – na jaki klej do podsufitki się zdecydować?

Odpadająca podsufitka samochodowa – na jaki klej do podsufitki się zdecydować?

Posiadanie samochodu to nie tylko szybkie i niezależne przemieszczanie się między punktami na mapie, ale też konieczność dbania o pojazd. Jednym z częstych problemów związanych z estetyką jego wnętrza jest odpadanie podsufitki. Jaki klej do podsufitki wybrać, aby szybko uporać się z tym problemem? Jakie środki zapobiegawcze przyjąć na przyszłość?

Kiedy konieczne jest klejenie podsufitki?

Podsufitka samochodu przypomina sufit w pokoju – nie zwracasz na niego szczególnej uwagi dopóki wszystko jest w porządku; kiedy jednak raz zauważysz odpadającą płatami farbę, będziesz tam spoglądał coraz częściej. Podobnie z podsufitką – dopiero opadające fałdy materiału naprawdę przyciągają wzrok i dopóki to tylko fałdy, problem jest umiarkowany, jednak w przypadku braku reakcji odklejać się będzie coraz większa jej powierzchnia, aż zacznie zasłaniać Ci pole widzenia, zdecydowanie zmniejszając bezpieczeństwo na drodze. Najlepiej zatem nie czekać, ale interweniować zawczasu, zaopatrując się w odpowiedni klej do podsufitki. Oczywiście taka awaria to nie jedyny rozpatrywany przypadek. Jeśli stary materiał zblakł, poplamił się lub powycierał, będziesz zapewne chciał założyć nową tkaninę – również i w tym wypadku odpowiedni klej do podsufitki będzie niezastąpiony.

Dlaczego podsufitka odpada?

Ponieważ lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, warto zastanowić się, czy da się zapobiec odklejaniu się podsufitki. Przyjrzyjmy się potencjalnym przyczynom tego problemu.

Wina producenta

Na uwagę zasługuje fakt, że podsufitki nieraz mają tendencję do odpadania w konkretnych modelach samochodów. O ile może to być związane z ich konstrukcją, często po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że zawinił wykorzystany przez producenta klej. Jeśli Twój samochód należy do nieudanej partii, nie możesz temu zapobiec. Możesz jednak samodzielnie naprawić usterkę.

Problemy z wilgocią

Inną, częstą przyczyną jest nieprawidłowe odprowadzanie wilgoci z samochodu. Tkaniny i niektóre kleje źle reagują na przebywanie w warunkach podwyższonej wilgotności, co skutkuje osłabieniem lub przerwaniem wiązania. Jeśli taka sytuacja występuje u Ciebie, warto przemyśleć częstsze wietrzenie samochodu, zamontowanie pochłaniacza wilgoci oraz kontrolę filtrów. Jeśli posiadasz szyberdach, upewnij się co do jego szczelności.

Nieprawidłowe czyszczenie

W przeciwieństwie do tapicerki, podsufitki nie czyść przy użyciu wody – odkurzacze ekstrakcyjne odpadają. Do usuwania zabrudzeń i pielęgnacji podsufitki istnieją dedykowane środki oraz narzędzia – ich właśnie używaj. Dzięki temu nie będziesz dostarczał wilgoci.

Przyczyny mechaniczne i termodynamiczne

Każdy doświadczony pasażer samochodu na własnej skórze poczuł, że samochód, nawet nowoczesny, nie jest wolny od drgań mechanicznych – są one kolejnym winowajcą odklejania się podsufitki i niewiele można z nimi zrobić. Ponadto, ponieważ podróże odbywają się w rozmaitych warunkach atmosferycznych, a zatem – temperaturach, metalowy dach samochodu kurczy się i rozszerza, co może wpływać na naruszenia spoiwa.

Klejenie podsufitki – samodzielnie czy w zakładzie?

To zależy zwłaszcza od dwóch czynników: wielkości wady oraz Twoich zdolności manualnych. Jeśli problemy z podsufitką dopiero się zaczęły, wizyta w zakładzie nie będzie koniecznością. Podobnie w przypadku umiejętności – jeśli czujesz się pewnie, prawdopodobnie uda Ci się przykleić samodzielnie nawet całą podsufitkę (oczywiście pod warunkiem, że zaopatrzysz się w odpowiedni klej). Rozważ również i ten argument, że w zakładzie słono zapłacisz za taką usługę.

Jaki klej do podsufitki wybrać? Pożądane cechy

A zatem, w jaki klej do podsufitki powinieneś się zaopatrzyć, aby podklejenie miało największe szanse powodzenia? Najlepiej wybierz klej kontaktowy dedykowany do branży motoryzacyjnej; nie zapomnij jednak zwrócić uwagi na konkretne cechy.

Szybkość działania

W przypadku klejów kontaktowych, całość procesu klejenia trwa kilka minut, przy czym niemal cały ten czas poświęcony jest na wstępne odparowanie rozpuszczalnika. Samo przyczepienie po zetknięciu podsufitki z sufitem następuje natychmiastowo. Dzięki temu możliwe jest punktowe podklejenie tkaniny w kilku miejscach dla wygody, a następnie stopniowe dociskanie podsufitki z lekką korektą.

Odporność na skrajne temperatury

Zakres temperatur jaki klej do podsufitki powinien wytrzymywać, to około 100°C – samochodem bowiem będziesz jeździł tak w zimie, w temperaturach ujemnych, jak i latem. Co prawda temperatury powietrza w większości miejsc na Ziemi nie zbliżają się nawet do liczb trzycyfrowych, jednak metalowy dach swobodnie rozgrzać się do 80°C w upalny dzień. Niech Twój wybór padnie na produkt, który radzi sobie w wysokich temperaturach.

Trwałość i elastyczność

Elastyczność kleju wcale nie musi negować jego trwałości. Kleje kontaktowe posiadają obie te własności, dzięki czemu są idealnym wyborem pod podsufitkę.

Czas otwarty

Na czas otwarty, czyli czas jaki masz od nałożenia kleju do momentu, w którym jego efektywność może być niewystarczająca do uzyskania poprawnej spoiny podczas klejenia, warto zwrócić uwagę zwłaszcza jeśli zakładasz nową podsufitkę – w całości. Dobre kleje pozwalają nawet na godzinną przerwę.

Sposób aplikacji

Kleje kontaktowe nieraz są nieprzyjemne w nakładaniu – ciągną się i wydaje się, że wszystko dokoła poplamią. Jaki klej do podsufitki nie będzie sprawiał takich problemów? Klej kontaktowy w sprayu. Jest bardzo łatwy w aplikacji i dostanie się nawet w trudno dostępne innymi sposobami miejsca. Możesz wtrysnąć go przez niewielką nawet szparkę między podsufitką a dachem. Ponadto, wybierz taki, który nie będzie nasiąkliwy, a podczas nakładania stroń od nadmiernych ilości nagromadzonych na małej przestrzeni – w ten sposób unikniesz przesiąknięcia materiału, a w konsekwencji – jego marszczenia się. Podsufitka wyposażona w gąbkę jest tutaj w nieco mniej wymagająca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl