DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ
Formy dostawy:
13,00 zł
12,50 zł
9,50 zł
KLEJE CYJANOAKRYLOWE
Kleje cyjanoakrylowe – połącz klejone powierzchnie na zawsze!
Kleje cyjanoakrylowe to jedne z najpowszechniej spotykanych spoiw w naszych domach. Noszą wiele nazw, zależnie od regionu – kleje instant, kleje błyskawiczne, kleje szybkowiążące, kleje sekundowe, czy super glue – a wszystkie te nazwy odnoszą się do szybkości ich działania. To właśnie ona, a także ich wytrzymałość, stanowią o popularności klejów cyjanoakrylowych.
Wspólnym mianownikiem klejów szybkowiążących (a jednocześnie jedną z największych zalet klejów cyjanoakrylowych) jest fakt, że nie posiadają rozpuszczalników w składzie. Wpływa to na wiązanie kleju – po nałożeniu go nie musisz czekać, aż niepotrzebne substancje wyparują. Samo utwardzanie zachodzi w procesie polimeryzacji, w którym pobierana jest wszechobecna wilgoć z powietrza.
Produkty w naszej ofercie charakteryzuje powtarzalna wysoka jakość kleju. Wybierz klej, któremu zaufały największe fabryki i ciesz się jego niezawodnością!
Co skleją kleje sekundowe? – wiązanie kleju zależy od materiałów
Klej cyjanoakrylowy w domu wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie – za jego pomocą skleisz większość spotykanych na co dzień przedmiotów, wykonanych z różnych materiałów. Przede wszystkim doskonale nadaje się do łączenia elementów wykonanych z drewna, a także z materiałów drewnopochodnych, takich jak sklejki, płyty wiórowe, czy płyty MDF.
Drugą istotną grupą są tekstylia: tkaniny, skóra naturalna, a także wyroby papiernicze (kartki papieru, tektura i podobne). W trzeciej grupie należy wymienić metale, w tym kłopotliwe nieraz aluminium.
Mało tego, klejom instant nie tylko nie przeszkadzają powierzchnie porowate, ale mogą z powodzeniem kleić elementy mieszane między dwoma grupami – np. porowate drewno i drobne elementy metalowe.
Czy klej cyjanoakrylowy może być użyty do klejenia gumy i tworzyw sztucznych? – utrudniony proces wiązania
Są jednak grupy materiałów, które niechętnie poddają się działaniu kleju cyjanoakrylowego. Należą do nich niektóre tworzywa sztuczne (zwłaszcza poliolefiny, np. polietylen – PE – lub polipropylen – PP), problemy mogą wystąpić również podczas klejenia gumy (szczególnie nieprzyjazne są gumy silikonowe i fluorowe) oraz gdy spróbujesz kleić teflon PTFE. Dlaczego?
Kłopotliwe grupy materiałów charakteryzują się często powierzchniami lekko zasadowymi, które hamują reakcję utwardzania kleju cyjanoakrylowego. Inna możliwość to niska energia powierzchniowa, a w jej konsekwencji – słaba adhezja do innych przedmiotów.
Czy można temu zaradzić? Tak, jednak tak w przypadku powierzchni zasadowej, jak i niskiej energii powierzchniowej niezbędne będzie użycie dodatkowego specyfiku – tzw. primera – który stosuje się na klejony element, aby go odpowiednio przygotować na przyjęcie super glue.
Dlaczego klej cyjanoakrylowy jest tak użyteczny? – właściwości kleju cyjanoakrylowego
Najbardziej rzucającymi się w oczy cechami kleju błyskawicznego jest jego szybkość utwardzania oraz uniwersalność. Mimo że jest do wszystkiego, wcale nie jest do niczego – charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością, zarówno na siły rozciągające (próby rozerwania), jak i ścinające (jak podczas przesuwania elementów).
Klej cyjanoakrylowy jest (i pozostaje) przezroczysty, co ma znaczenie w wielu zastosowaniach. Ponadto, jest niedrogi w stosunku do swojej wydajności, łatwy w aplikacji, a do tego przyjemnie pachnie.
Rzadki klej, czy gęsty klej? – rodzaj kleju ma duże znaczenie
Przeciętny klej cyjanoakrylowy jest raczej rzadki – w przypadku aplikacji pionowych by szybko spływał, a po nałożeniu zbyt dużej ilości rozlewałby się. Dlatego proponujemy alternatywną opcję.
Aby być ścisłym, należy powiedzieć, że to nie gęstość kleju ma tu kluczowe znaczenie, ale jego lepkość. Nasz klej cyjanoakrylowy jest średniej gęstości, jednak ma zwiększoną lepkość. Dzięki temu wykazuje własności tiksotropowe – jest żelowaty.
W praktyce oznacza to, że łatwiej go nakładać, a po złączeniu elementów masz jeszcze czas na ewentualne poprawki. Wygodnie, prawda?
Komu przyda się klej cyjanoakrylowy? – powszechne wykorzystanie klejów cyjanoakrylowych
Klej cyjanoakrylowy będzie pomocą dla każdego domowego majsterkowicza – do bieżących napraw. Ponadto, znajduje wielu zwolenników w modelarstwie, a także wśród miłośników wytwarzania własnej biżuterii.
Stosują go nieraz stolarze do klejenia drewna, a także tapicerzy do klejenia skór i tkanin w zastępstwie zszywacza lub w miejscach, w których przezroczystość jest pożądana.
Jak obsługiwać klej cyjanoakrylowy? – opakowanie do precyzyjnego nakładania kleju cyjanoakrylowego
Klej cyjanoakrylowy to nie tylko sam produkt, ale również jego opakowanie – w naszym przypadku płaska butelka, ułatwiająca wyciskanie kleju. Dzięki niej użycie go jest wyjątkowo proste: wystarczy przyłożyć końcówkę do precyzyjnego nakładania kleju i ścisnąć opakowanie. Przeciwnie do wielu klejów, nie potrzeba bardzo dużo produktu. Obydwa elementy należy ścisnąć i odczekać kilka chwil. Gotowe!
Jak szybko zachodzi klejenie? – zależność od rodzaju klejonych powierzchni, użycie aktywatora
Prędkość klejenia zależy od użytych materiałów – porowate są bardzo szybkie (drewno nawet w kilka sekund, skóra kilkanaście), jednak trudniejsze elementy, np. wykonane z metalu, żywic fenolowych, czy polimerów ABS mogą łączyć się nawet kilkadziesiąt sekund.
Na szybkość klejenia ma wpływ również zastosowanie aktywatora – to dodatkowy środek, którym spryskujesz tę powierzchnię, na której nie ma kleju (i czekasz aż odparuje rozpuszczalnik), co przyspiesza proces łączenia.
Jakie działania podejmować w celu zachowania właściwości kleju? – temperaturowe zależności klejów cyjanoakrylowych
Klej cyjanoakrylowy, jak każdy inny, charakteryzują pewne liczby – parametry jego pracy. Aby spełniał swoje zadanie, musi być aplikowany w temperaturze możliwie zbliżonej do pokojowej (kilkustopniowe odstępstwa są jak najbardziej dopuszczalne).
Ponadto, swoje własności zachowuje w temperaturach od -50ºC do 80ºC – o ile dolna granica nie jest problemem, o tyle górna nieraz jest osiągana w warunkach domowych, a zatem zachowaj należną ostrożność!