Wałki dociskowe – większa skuteczność sklejania

Cała trudność w sklejaniu dwóch elementów polega na tym, żeby zrobić to… dobrze. Wałki dociskowe to narzędzia, których nie może zabraknąć w Twoim zasobniku, jeśli pracujesz z klejami kontaktowymi. Dzięki nim zamiast słabego wiązania, które zerwie się w najmniej oczekiwanym momencie, uzyskasz silne i pewne łączenie.

Wałki dociskowe – do czego służą?

Zgodnie ze swoją nazwą, wałki dociskowe są idealnym narzędziem w sytuacjach, w których chcesz skleić ze sobą dwie powierzchnie i w tym celu konieczny jest silny docisk. Oczywiście, mógłbyś umieścić klejone elementy np. w wielkoformatowej prasie hydraulicznej, jednak nie każdy posiada to kosztowne urządzenie, a ponadto nieraz użycie jej jest nieefektywne. Stąd też proste urządzenie ręczne, jakim jest wałek dociskowy, będzie na ogół lepszym wyborem – tym bardziej, że generowany przez niego docisk nieraz jest zbliżony do dolnej granicy osiągów wspomnianych pras.

Co sprawia, że wałki dociskowe spełniają swoją funkcję?

Wałki dociskowe wykorzystywane są na ostatnim etapie klejenia – zwłaszcza przy użyciu klejów kontaktowych, czyli takich, które nanosisz osobno na obie klejone powierzchnie, po czym zostawiasz je na określony czas (zwykle kilka minut), by odparował rozpuszczalnik; dopiero wtedy możliwe jest złączenie elementów i – stąd nazwa kleju – nawet lekkie muśnięcie jednej części o drugą generuje podstawowe, elastyczne wiązanie.

Aby jednak było ono mocnym, nie wystarczy powierzchni klejonych do siebie przyłożyć – owszem, połączą się, jednak stosunkowo łatwo będzie je rozerwać, nawet jeśli odczekasz wymaganą ilość godzin, by klej osiągnął pełną wytrzymałość. Nie czas bowiem jest tu istotny – ale docisk. Wiązanie jest tym silniejsze, im silniej powierzchnie zostaną ze sobą ściśnięte.

Wałki dociskowe ze względu na małą powierzchnię docisku pozwalają na uzyskanie dużego ciśnienia, co sprawia, że klej rozprowadza się równomiernie, klejone elementy łączą się trwale, a Twoja praca związana z przygotowaniem ich powierzchni i rozprowadzeniem spoiwa nie idzie na marne.

Gdzie warto wykorzystać wałki dociskowe?

W jakich sytuacjach zatem warto postawić na te urządzenia? Sięgnij po nie zawsze gdy kleisz fornir lub laminaty, wykładziny, korek albo obrzeża – w każdej sytuacji, w której potrzebujesz wygenerować naprawdę duży docisk.

Wałek dociskowy do forniru – duże powierzchnie

W przypadku klejenia forniru (ale też innych rozległych, wiotkich płaszczyzn) napotkasz problem związany z koniecznością równomiernego rozprowadzenia kleju – jest to jeszcze ważniejsze, niż podczas klejenia sztywnych powierzchni ze względu na niewielką grubość forniru. Jeśli nie chcesz ryzykować pojawieniem się powietrznych bąbli w miejscach słabego przyciśnięcia lub pofalowaną powierzchnią, wykorzystaj wałek dociskowy do forniru.

Wałek dociskowy do obrzeży – powierzchnie długie

Podobne problemy mogą pojawić się podczas klejenia obrzeży – ze względu na ich długość łatwo jest zaniedbać poszczególne fragmenty, co pociągnie za sobą odrywającą się miejscami okleinę. Być może nie będzie to widoczne na pierwszy rzut oka, jednak zmniejszona trwałość wiązania ukaże się dość szybko podczas użytkowania produktu. Wykorzystując wałek dociskowy do obrzeży zmniejszasz szanse na reklamację wykonywanego produktu do minimum.

Wałek do kleju – pożądane cechy

Oczywiście nie każdy wałek do kleju jest taki sam. Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzie dla siebie?

Cylinder

Po pierwsze, zastanów się, do jakich zastosowań będziesz go używał. Te wyposażone w szeroki cylinder – czyli właśnie wałek – sprawdzą się świetnie przy dociskaniu rozległych powierzchni, jako że pozwolą zaoszczędzić Ci czas. Mniejsze natomiast przydadzą się nie tylko przy niewielkich powierzchniach, ale i obrzeżach. Ponadto, zwróć uwagę na materiał, z jakiego cylinder jest wykonany – najlepsza będzie średnio twarda guma, łącząca twardość z elastycznością.

Rączka

To istotna część wałka do kleju – warto wybrać wyprofilowaną, która pomaga uzyskać odpowiednio duży nacisk, a jednocześnie zapewnia lepszą kontrolę prowadzenia i redukuje przyrost zmęczenia. Niektóre modele dostępne w tej kategorii, oferują również rączkę teleskopową, dzięki której możesz zmieniać pozycję podczas pracy.

Uchwyt

Dla pewnego i mocnego chwytu warto wybrać wałek zakończony uchwytem wykonanym z tworzywa, dzięki któremu dłoń nie będzie ślizgała się po rączce. Kombinacja wspomnianych cech to wałek idealny, do którego użytkowania nie potrzebujesz już żadnych szkoleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl