Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS logo      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Rurka termokurczliwa – jak jej używać, by spełniała swoje funkcje? Krótki poradnik

Rurka termokurczliwa – jak jej używać, by spełniała swoje funkcje? Krótki poradnik

Jeśli na co dzień zajmujesz się elektryką, to wiesz doskonale, że czasem zachodzi potrzeba założenia izolacji na przewód lub zwyczajne oznaczenie go, by ułatwić sobie dalsze działania. W tym celu należy skorzystać z odpowiednich materiałów, a najpopularniejsze i najchętniej używane są taśmy izolacyjne lub rurki termokurczliwe. Rurka zyskuje na popularności i coraz chętniej wybiera się ją zamiast taśmy. W jaki sposób należy jej używać? Co powinieneś wiedzieć o termokurczkach? Sprawdź, dlaczego warto uzupełnić o nie swoje wyposażenie.

Izolacja przewodów elektrycznych – po co należy ją robić?

Każdy elektryk, nawet ten, który wykonuje tego typu prace dość amatorsko, wie, że obcowanie z prądem może być niebezpieczne. Wymaga zatem zachowania szczególnej ostrożności. Najprostszą i najczęściej wykonywaną czynnością związaną z elektrycznością jest izolacja przewodów, co nierzadko jest podstawowym zadaniem przy wszelkiego rodzaju modernizacjach instalacji. Podczas prac związanych z taką modernizacją z pewnością niejednokrotnie przyjdzie Ci zmierzyć się z naprawą uszkodzonej izolacji, czy konieczne będzie skrócenie przewodu. Wówczas izolacja będzie niezbędna.

Pełni ona najważniejszą funkcję na niemal każdym etapie prac. Przede wszystkim zapobiega przepływowi prądu poza element przewodzący. To istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, dlatego nie wolno pominąć prawidłowej izolacji przewodów.

Najlepsze sposoby izolacji przewodów elektrycznych

Zazwyczaj do wykonania izolacji stosuje się dwa typy dielektryków, czyli materiałów, które nie przewodzą prądu. Są nimi taśma izolacyjna i rurka termokurczliwa. Ich implementacja nie wiąże się z wieloma trudnościami, jednak warto wiedzieć, czym się charakteryzują i który z nich będzie najlepszym sposobem izolacji w konkretnym przypadku.

Taśma izolacyjna – co musisz o niej wiedzieć?

Taśma izolacyjna jest najczęściej wybieranym narzędziem, wykorzystywanym powszechnie do wykonania nowej lub do naprawy uszkodzonej izolacji przewodu. Każde gospodarstwo domowe powinno mieć przynajmniej jedną rolkę, by w razie potrzeby móc ją szybko założyć. Najczęściej wybiera się taśmę izolacyjną winylową, której kawałek w zupełności wystarczy do osłony kabla.

Poza oczywistą funkcją, jaką musi pełnić taka taśma, czyli izolacją przewodu, można wykorzystać ją do wielu innych zadań. Służy m.in. do wzmocnienia połączeń w przypadku przetarcia powłoki przewodu zasilającego. Taśma izolacyjna świetnie nada się także do prostego oznaczenia kabli i do maskowania wiązki przewodów. To istotny gadżet, kiedy mamy obszerne okablowanie – można go zastosować do jego uporządkowania, wymiennie z opaskami kablowymi.

W jaki sposób wykonać izolację za pomocą taśmy winylowej? To banalnie proste. Wystarczy niezabezpieczony kawałek przewodu delikatnie nią owinąć, biorąc pod uwagę, że taśma powinna być nieco naprężona. Warto wcześniej oczyścić przewód – wówczas banderola będzie się skutecznie trzymała. Po zakończeniu izolowania za pomocą taśmy należy się upewnić, że izolacja jest szczelna.

Rurka termokurczliwa – alternatywa dla taśmy izolacyjnej

Obecnie coraz częściej poszukuje się alternatyw dla zastosowania taśmy izolacyjnej. Ciekawym gadżetem, który może ją perfekcyjnie zastąpić, jest rurka termokurczliwa. Służy nie tylko do prawidłowej i trwałej izolacji kabli, ale może przydać się do ich oznaczania. Rurka jest dość specyficznym narzędziem – aby poprawnie zaizolować przewód, należy ją podgrzać. Wówczas tworzy się szczelna, sztywna osłona, która ma zdecydowanie więcej zalet niż ta wykonana z taśmy izolacyjnej.

Rurki termokurczliwe cieszą się coraz większą popularnością i znajdują zastosowanie nie tylko podczas prostych, domowych napraw i prac – są chętnie wykorzystywane w przemyśle na szerszą skalę, a ich zalety są dostrzegalne na wielu obszarach.

Kilka słów o początkach rurek termokurczliwych

Potrzeba szukania innowacyjnych rozwiązań w obszarze materiałów elektrotechnicznych stała się naturalna już w poprzednim wieku. W tej kwestii prym zdecydowanie wiodły Stany Zjednoczone, gdzie szukano alternatywnych metod wykonania prawidłowych izolacji przewodów. Dzięki temu w latach 50. XX wieku opracowano pierwsze rurki termokurczliwe, które potem systematyczne ulepszano. Ten gadżet zawdzięczamy inżynierowi chemii – Paul Cook wykorzystał promieniowanie radiacyjne i opracował pierwsze prototypy termokurczek. Chociaż w tamtym okresie to Stany Zjednoczone wiodły prym w produkcji tych elementów, obecnie produkuje się je na szeroką skalę na całym świecie.

Zastosowanie rurek termokurczliwych

Rosnąca popularność termokurczek w dużej mierze wynika z szerokich możliwości ich stosowania. Wszędzie, gdzie znajdują się kable i przewody, obecna może być rurka termokurczliwa. Jak używać tych gadżetów, by były pomocne? Oczywistą ich funkcją jest izolacja kabli. Co więcej, można użyć ich do znakowania oraz połączenia przewodów razem. Najważniejsze jest jednak to, że rurka zapewnia barierę między kablami a groźnymi czynnikami zewnętrznymi, a także wodą i kurzem. Nie można pominąć wartości estetycznych zastosowania tych elementów. Kable i przewody wyglądają na dopracowane w każdym calu, mając staranne wykończenie końcówek.

Kurczliwość – zjawisko, które czyni rurki wyjątkowym materiałem

Do produkcji rurek termokurczliwych stosuje się sieciowany polietylen. Sieciowanie radiacyjne jest wykorzystywane na szeroką skalę w produkcji osprzętu kablowego, a szczególnie termokurczliwych elementów. Rurki termokurczliwe wykonane z usieciowanego polietylenu są wyjątkowe dzięki “pamięci kształtu”. Zjawisko to polega na tym, że w materiale w temperaturze pokojowej znajduje się sieć przestrzenna. Jeśli poddamy tę sieć pod wpływ odpowiednio wyższej temperatury, to powstaną w niej naprężenia.

Naprężenia, które pojawiły się w materiale, nie znikną. Jeśli ten materiał ogrzejemy do temperatury około 1200 ℃, to stanie się on wysokoelastyczny, co pozwoli na działanie naprężeniom – przywracają one materiałowi poprzedni kształt, jednak powrót musi się odbyć w powietrzu. Tym samym, jeśli założymy ogrzaną rurkę na jakiś element, np. kabel, to przyjmie ona jego kształt, szczelnie się na nim zaciskając.

Rurka termokurczliwa – jak jej używać?

Wiesz już, że rurki termokurczliwe mają wiele zastosowań. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz wykorzystać ten gadżet, musisz znać zasadę jego działania. Potrzebnych Ci będzie kilka podstawowych elementów – źródło ciepła, czyli zapalniczka lub opalarka, przewód wymagający naprawy i rurka termokurczliwa. Jak używać tych produktów, by stworzyć skuteczną izolację?

Wykorzystanie zapalniczki

Pracę należy zacząć od przycięcia dopasowanej rurki termokurczliwej do odpowiedniego rozmiaru. Pamiętaj, że musi być nieco dłuższa od przewodu, który chcesz zaizolować. Nałóż przyciętą część na przewód i podgrzewaj rurkę aż do momentu, aż oplecie ona jego izolację. Jeżeli kabel jest nieco grubszy, to podczas podgrzewania będziesz musiał go obracać, by temperatura dostała się we wszystkie miejsca. Pamiętaj, by zachować przy tym szczególną ostrożność – zazwyczaj izolacja może znosić temperatury maksymalnie do 70 ℃.

Wykorzystanie opalarki

Opalarka z pewnością sprawdzi się dużo lepiej niż zapalniczka. Jeżeli Twój sprzęt posiada regulację temperatury nadmuchu, najkorzystniej zacząć od mniejszego poziomu. Wówczas zajmie Ci to nieco więcej czasu, zanim rurka termokurczliwa zacznie reagować, ale będziesz miał pewność, że w każdej chwili możesz skorygować ustawienia. Jeśli natomiast nie dysponujesz opalarką, która posiada regulację, zacznij dmuchać z dalszej odległości. Podobnie jak w przypadku zastosowania zapalniczki, jeśli musisz założyć izolację na grubszy kabel, to prawdopodobnie będziesz musiał obracać go w palcach, żeby nadmuch dotarł wszędzie. Dzięki zastosowaniu opalarki masz znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia przewodu niż w przypadku zapalniczki.

Jak wybrać rurki termokurczliwe?

W przeciwieństwie do taśmy izolacyjnej rurki termokurczliwe mają różne średnice i rozmiary. Co więcej, zwrócisz uwagę na to, że każda rurka ma podane dwa rozmiary – jeden to średnica otworu przed podgrzaniem, a drugi to minimalna średnica po podgrzaniu. Zanim zatem kupisz stosowne termokurczki, musisz zmierzyć średnicę przewodów, na które będziesz je zakładał.

Z punktu widzenia zastosowania rurek istotne będzie wybranie odpowiedniego koloru. Będzie to miało znaczenie, jeśli potrzebujesz w konkretny sposób oznaczyć przewody. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, by rurka charakteryzowała się niepalnością. To ważne, jeśli chcesz zastosować zapalniczkę do jej podgrzania.

Musisz także zwrócić uwagę na współczynnik kurczliwości. Oznacza to, że jeśli wybierzesz produkt o współczynniku 2:1, to rurka może zmniejszyć się o połowę. Analogicznie, stosunek 3:1 oznacza, że może się skurczyć do jednej trzeciej wyjściowej średnicy.

Istnieją rurki termokurczliwe z warstwą kleju lub bez. Jeśli wybierzesz wariant z klejem, możesz stworzyć silne uszczelnienie, które będzie wodoodporne. To ważny aspekt, szczególnie jeśli złącza lub przewody znajdują się w wilgotnych warunkach.

Możesz wybrać długie rurki albo warianty pocięte na mniejsze, praktyczne fragmenty. Niezależnie od tego, ilu finalnie rurek potrzebujesz, dobrze mieć zapas w swoim domowym warsztacie. Świetnej jakości termokurczki znajdziesz w ofercie naszego sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl