Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Sposoby układania kabli — na co warto zwrócić uwagę?

Sposoby układania kabli — na co warto zwrócić uwagę?

Aby móc w pełni korzystać z elektroniki dostępnej w domu, trzeba podczas jego budowy zadbać o odpowiednie poprowadzenie kabli. W oczach laika jest to tak naprawdę czarna magia, dlatego wiele osób pozostawia tę kwestię w rękach specjalistów. Jeśli jednak ten temat Cię interesuje i chcesz poznać sposoby układania kabli, to ten tekst powstał z myślą właśnie o Tobie. Zachęcamy do jego lektury, z której dowiesz się więcej o metodach na optymalne dobranie i ułożenie przewodów elektrycznych.

Dlaczego sposoby układania kabli są tak istotne?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta. Sposoby układania kabli są tak ważne, dlatego że tylko ich odpowiednie ułożenie jest w stanie zagwarantować Ci bezawaryjne i w pełni bezpieczne działanie elektroniki dostępnej w domu. Jeśli przewody będą podłączone, poprowadzone lub ułożone nieodpowiednio, to może to nawet doprowadzić do pożaru instalacji. Bardzo ważne jest więc, by robić to w zgodzie z powszechną wiedzą i nie szukać rozwiązań na skróty. Na szali jest bowiem nie tylko prawidłowe działanie sprzętu elektronicznego, ale i bezpieczeństwo domowników. Warto zwrócić też uwagę na to, że wszelkie błędy popełnione podczas układania przewodów i tak prędzej czy później wyjdą na jaw i trzeba będzie je poprawiać. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, których zapewne wolałbyś uniknąć. Jak więc robić to należycie? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

Sposoby układania kabli — pamiętaj o podstawach

Przygotowując się do układania kabli, powinieneś pamiętać o podstawach. Zaliczymy do nich m.in. pewną zależność. Przewody wielożyłowe można umieszczać bezpośrednio na lub pod tynkiem. W przypadku przewodów jednożyłowych należy skorzystać ze specjalnych rurek lub korytek. Bardzo ważne jest również ich położenie. Przygotowując trasę przebiegu kabli, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że w przyszłości konieczne będzie wprowadzenie jakichś korekt lub po prostu wykonanie remontu. Właśnie dlatego zarówno korytka, jak i same kable powinny być umieszczane w instalacji pionowo lub poziomo — w zależności od tego, jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji wygodniejsze i łatwiejsze do późniejszego odtworzenia. Podczas układania instalacji unikaj skosów. Słabym rozwiązaniem jest również poprowadzenie przewodów przez środek ściany. Powinny być one ułożone do niej równolegle lub prostopadle.

Unikaj błędów popełnionych przez innych

Układanie kabli to zajęcie, które wymaga cierpliwości i stworzenia dobrego planu. Na osobie zajmującej się tym procesem ciąży spora odpowiedzialność. Właśnie dlatego warto robić wszystko w zgodzie z rzemiosłem i dostępną wiedzą. Istnieje wiele rodzajów błędów popełnianych przez niedoświadczonych instalatorów. Część z nich może być naprawdę opłakana w skutkach i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo osób użytkujących instalację, czyli domowników lub osoby pracujące w danym budynku. Inne z kolei mogą skutkować późniejszymi problemami podczas prac remontowych. Warto jednak wystrzegać się obu rodzajów błędów. O jakich pomyłkach dokładnie mowa?

Sposoby bezpiecznego układania kabli

Jednym z poważniejszych błędów jest nieodpowiednie zabezpieczenie kabli. Może to zakończyć się naprawdę źle, szczególnie jeśli masz do czynienia z instalacją przebiegającą w pobliżu łatwopalnych materiałów. Okablowanie powinno być bardzo solidnie zabezpieczone na każdym odcinku, jednak poddasza, kotłownie, piwnice itp. są miejscami, gdzie powinno się zwracać na to szczególną uwagę. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wybuchu pożaru. Warto zaznaczyć też, że kable powinny być odpowiednio ułożone. Nie powinny się one ze sobą plątać oraz nie mogą być prowadzone po skosie ściany. Takie błędy mogą skutkować problemami podczas prac remontowych. Ciężko jest wtedy odtworzyć trasę okablowania, przez co istnieje ryzyko uszkodzenia kabli podczas kucia ścian czy wiercenia w nich dziur. Bardzo ważne jest także przygotowanie odpowiedniej izolacji. Uchybienia w tym zakresie z pewnością wyjdą prędzej czy później na jaw — chociażby pod postacią powtarzających się zwarć.

Pamiętaj też, by całość wykonanej przez Ciebie pracy odpowiednio udokumentować. Wszystkie przewody czy bezpieczniki dostępne w rozdzielnicy powinny być opisane. Ułatwi to pracę w przyszłości, niekoniecznie Tobie.

Jak układać kable wewnątrz domu?

Kable znajdują się jednak nie tylko pod tynkiem Twoich ścian. Im więcej elektroniki trafia do Twojego domu, tym więcej przewodów należy podłączyć. Oczywiście, dzisiaj coraz więcej sprzętu oferuje połączenie bezprzewodowe, jednak spora część z niego nadal wymaga podłączenia do prądu przy pomocy okablowania. Czy istnieją sposoby na układanie widocznych kabli? Oczywiście, że tak. Mało tego, są one bardzo ważne, ponieważ wystarczy chwila zaniedbania, by okablowanie się poplątało i zniszczyło.

Najskuteczniejszą metodą na to, by zadbać o domowe przewody, są opaski zaciskowe. Inaczej nazywa się je trytytkami oraz opaskami kablowymi. Ta ostatnia nazwa nie jest przypadkowa. Popularne zipy zostały pierwotnie wyprodukowane właśnie z myślą o porządkowaniu kabli.

Jeśli np. Twoje kino domowe składa się z kilku urządzeń usprawniających działanie telewizora — głośników, dekodera czy odtwarzacza DVD, z pewnością musiałeś poprowadzić do odbiornika sporo przewodów. Jeśli chcesz, by nie zajmowały one zbyt dużo miejsca, nie rzucały się w oczy (co ma wpływ na estetykę pomieszczenia) i były jednocześnie zabezpieczone przed zadeptaniem — skorzystaj ze zwykłej trytytki. Przy jej pomocy w łatwy i szybki sposób zepniesz całe okablowanie i zamienisz dziesiątki pojedynczych nitek w jedną większą.

Nie musimy chyba przypominać o tym, że szeroki wybór opasek zaciskowych czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu? Jeśli zapoznasz się z jej szczegółami, z pewnością znajdziesz produkt dopasowany do swoich potrzeb. Zipy można wykorzystać wszędzie tam, gdzie ilość przewodów jest zbyt duża i należy o nie zadbać. Przydadzą się również przy biurku z komputerem stacjonarnym.

Zabezpiecz swoje kable przed uszkodzeniem

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego tekstu wiesz już, jak ważne są bezpieczne sposoby układania kabli. Odpowiednie ułożenie oraz zabezpieczenie przewodów jest kluczowe nie tylko dla prawidłowego działania domowego sprzętu oraz oświetlenia, ale i bezpieczeństwa domowników. O kable należy jednak dbać nie tylko podczas projektowania instalacji. Również przewody widoczne w domu można odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem i przy okazji poprawić estetykę danego pomieszczenia. Wystarczy zainwestować w opaski zaciskowe, przy pomocy których w łatwy sposób zepniesz nawet większą ilość kabelków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl