Poszukujesz spoiwa, dzięki któremu bezpiecznie połączysz tkaninę z drugim materiałem, drewnianą ramą lub elementami plastikowymi? Jaki jest dobry klej do tkanin i jak się z nim obchodzić? Odpowiadamy poniżej!
Jaki jest dobry klej do tkanin?
Jeśli decydujesz się na klejenie tkanin – a nie szycie ich, czy mocowanie zszywkami, zapewne masz ku temu powód. Odpowiedź jednak na pytanie, jaki jest dobry klej do tkanin nie jest prosta i jednoznaczna, bowiem nieraz od konkretnego zastosowania – jaką tkaninę i z czym będziesz łączył? – zależy wybór odpowiedniego środka. Ponieważ na rynku znaleźć możesz wiele rodzajów produktów, przyjrzymy się dwóm najważniejszym, zwracając od razu uwagę na ich właściwości i sposób użycia. W dalszej części artykułu pokażemy przykłady połączeń, jakie możesz uzyskać.
Klej kontaktowy – w puszce czy w sprayu?
Kleje kontaktowe to nazwa zbiorcza dla grupy spoiw o odrobinę nieintuicyjnej cesze – są suche w dotyku (stąd inna ich nazwa: kleje suchoklejące), jednak wystarczy, że natkną się na drugi klejony element, a natychmiast przywierają. Występują w dwóch typowych postaciach: jako bardzo gęsty i lepki płyn w niewielkiej puszce lub w puszce długiej – jako spray. Pierwszy wariant nakłada się szpatułką i, należy powiedzieć, czyni się to w bardzo mozolny sposób ze względu na wspomnianą lepkość. Klej początkowo przywiera do wszystkiego, czego tylko dotknie, a ciągnie się jak miód; już po chwili okazuje się, że po naniesieniu w wybrane miejsce cienkie niteczki łączą je z wieloma przedmiotami w swojej okolicy. Trudno też dobrać odpowiednią ilość, ponieważ niechętnie opuszcza on szpatułkę. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest klej kontaktowy w sprayu, który nakładasz bezdotykowo przez naciśnięcie dyszy. Nieraz szerokość rozprysku regulujesz siłą nacisku, a dodatkowo przekręcenie dyszy zmienia płaszczyznę rozprysku – na pionową lub poziomą. Klej kontaktowy w sprayu jest prosty w użyciu, nie ma skłonności do brudzenia otoczenia i łatwo daje się nanieść w odpowiedniej ilości.
Jak nakładać klej kontaktowy? Przygotowanie
Warto na chwilę zatrzymać się przy tym pytaniu – nie wystarczy bowiem wiedzieć jaki jest dobry klej do tkanin, jeśli nie wie się, jak go prawidłowo użyć. Po pierwsze, łączone elementy muszą być czyste i wolne od tłuszczu – inaczej żaden klej dobrze ich nie zwiąże. Po drugie, nakładając klej nie przesadzaj z ilością – nie może ściekać. Jeśli to nie szkodzi w Twoim konkretnym przypadku, lepiej zostawić niektóre miejsca pozbawionymi kleju, niż ze zbyt dużą jego ilością, bowiem wtedy mogą namoknąć i przebić na drugą stronę tkaniny. Po trzecie, odłóż oba klejone elementy na bok, pozwalając rozpuszczalnikowi odparować. Trwa to zwykle do kilku minut i zależy od warunków (głównie temperatury) oraz rodzaju elementów, choć niektóre kleje (np. SPRAY-KON SOFA) uzyskują gotowość do klejenia nawet w ~40 s.
Łączenie elementów
Kiedy klej jest już suchy w dotyku, czas dokonać połączenia. Dobrze jest z tym nie zwlekać, więc jeśli przewidujesz, że będziesz potrzebował więcej czasu, wybierz produkt cechujący się długim czasem otwartym (np. SPRAY-KON TACK). Dociśnij mocno obie powierzchnie z klejem (możesz skorzystać z wałka dociskowego, jeśli są duże lub brakuje Ci siły), bowiem od siły docisku zależeć będzie siła wiązania, i.. gotowe. Klejenie zakończone. Pełną siłę, wodoodporność, trwałość i elastyczność spoiwo uzyska po 24 h, jednak już teraz jest solidne.
Klej cyjanoakrylowy – szybkość działania
Do części zastosowań, zwłaszcza precyzyjnych, może bardziej użytecznym okazać się klej cyjanoakrylowy (np. SPRAY-KON CA300). Wyposażone w tzw. dziubek opakowanie pozwoli na punktowe nałożenie go. Jeśli przewidujesz, że przygotowywane połączenie będzie narażone na częste rozciąganie lub siły ścinające, będzie to dobry wybór. Ponadto, kleje cyjanoakrylowe najczęściej są zupełnie przezroczyste; uważaj jednak – jeśli przesadzisz z ilością, możesz zaplamić powierzchnię (dlatego też najlepiej najpierw zrobić próbę na skrawku materiału).
Uwagi podczas używania kleju cyjanoakrylowego
Jaki jest dobry klej do tkanin? Taki, który pozwoli Ci skleić je w kilka sekund. Proces jest tu bardzo prosty – jedną powierzchnię (lub obie, jeśli są chłonne) spryskujesz aktywatorem i pozwalasz mu odparować. Na drugą nanosisz odrobinę kleju. Po złączeniu ich masz dwie, może trzy sekundy na korektę. Przyciskasz przez kolejne kilka sekund i już, sklejone. Korzystając z tego produktu pamiętaj jednak o ochronie osobistej – skóra klei się momentalnie; w przypadku poplamienia jej, szybko zmyj środek ciepłą wodą bieżącą.
Klej na gorąco, klej na taśmie lub w proszku, kleje do drewna – czy warto?
Czasami tak, czasami nie. Klej na gorąco wymaga dokupienia pistoletu; może się sprawdzić przy robieniu stroika, jednak nie jest bardzo mocny. Kleje proszkowe lub taśmowe do tkanin wprawdzie łączą je skutecznie, jednak tylko na pierwszy rzut oka – naprawdę trudno jest dobrać odpowiednią ilość, a siła wiązania jest nieprzekonująca. Typowy (wikolowy) klej do drewna natomiast nie nada się zupełnie, jako że po wyschnięciu twardnieje – w przypadku łączenia tkanin będziesz mógł wyczuć wyraźne grudki.
Przykłady zastosowań – konkretne materiały
Jaki jest dobry klej do tkanin na podsufitkę samochodową?
Najlepiej użyć dedykowanego kleju kontaktowego motoryzacyjnego (takiego jak SPRAY-KON MOTO). Jest on odporny na bardzo wysokie temperatury, rzędu nawet 90°C (tak, możesz takie spotkać, gdy w upalne dni dach auta grzeje się od słońca). Produkt ten jest niemal bezwonny, a rozpuszczalnik szybko odparowuje, więc nie ma obaw, że zamienisz samochód w pułapkę chemiczną.
Jaki jest dobry klej do tkanin, które łączysz z drewnem?
Dobrym wyborem w przypadku zastosowań budowlanych będzie klej kontaktowy – nie tylko przymocujesz nim tkaniny (choćby wykładziny dywanowe) i materiały obiciowe do różnorodnych powierzchni (czy to drewno, czy beton), ale przyda się również w innych pracach remontowych – nada się także do styropianu lub wełny mineralnej.
Jaki jest dobry klej do tkanin, jeśli chcesz przymocować do nich ozdoby?
Ponieważ zwykle są to liczne i drobne elementy – koraliki, cekiny, niewielkie elementy metalowe lub z tworzywa – najlepiej będzie skorzystać z kleju cyjanoakrylowego ze względu na jego przezroczystość, szybkość działania i precyzję nakładania.