Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Zobacz, na czym polega wyznaczanie ciągów komunikacyjnych i dlaczego jest tak ważne

Zobacz, na czym polega wyznaczanie ciągów komunikacyjnych i dlaczego jest tak ważne

Każde miejsce, takie jak magazyn, hala produkcyjna, biuro czy parking podziemny muszą mieć odpowiednio oznakowane ciągi komunikacyjne. Drogi te powinny być wyznaczane zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiadać organizacji ruchu, która została przyjęta w danym miejscu pracy. Obowiązek wyznaczenia takich ciągów wynika nie tylko z prawa, lecz także z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom z danego zakładu. Które elementy ciągów komunikacyjnych muszą być oznaczone? W jaki sposób się je wyznacza? Co się do tego sprawdzi? Tego dowiesz się, czytając nasz dzisiejszy artykuł!

Dlaczego wyznaczanie ciągów komunikacyjnych jest konieczne?

Miejsca pracy, w których przebywają i poruszają się nie tylko ludzie, lecz także różnego rodzaju maszyny i pojazdy, to miejsce szczególnie narażone na wszelkie wypadki komunikacyjne i kolizje. Dlatego właśnie niezbędne jest zaplanowanie transportu wewnątrzzakładowego, który powinien występować we wszystkich magazynach oraz zakładach produkcyjnych. Konieczne jest wówczas odpowiednie oznakowanie wewnętrznych dróg oraz oddzielenia poszczególnych miejsc i stref. Wpływa to przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w zakładzie pracy i minimalizuje ryzyko powstania kolizji, wypadków czy konfliktów.

Jak projektowane są ciągi komunikacyjne?

Aby ciągi komunikacyjne mogły dobrze pełnić swoją funkcję, muszą być przede wszystkim odpowiednio zaprojektowane. Podczas etapu projektu powinna być brana pod uwagę specyfika danego obiektu, a także rodzaj i charakter wykonywanych w nim prac. Celem takiego projektu jest możliwie maksymalne oddzielenie ruchu takich pojazdów jak np. wózki widłowe, od ruchu pieszych.

Wyznaczony ciąg komunikacyjny powinien umożliwiać jak najsprawniejsze i najszybsze poruszanie się – zarówno dla pracowników, jak i dla pojazdów i maszyn. W trakcie jego planowania i projektowania należy wziąć pod uwagę, aby takie manewry jak cofanie, zawracanie czy załadunek pojazdów nie stwarzały zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu.

Przepisy BHP związane z wyznaczaniem ciągów komunikacyjnych

Podczas wyznaczania ciągów komunikacyjnych należy przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest opracowanie i omówienie zasad ruchu obowiązującego na terenie danego zakładu pracy. To właśnie pracodawca powinien określić maksymalną dopuszczalną prędkość maszyn i pojazdów. Do jego obowiązków należy także właściwe oznakowanie dróg, skrzyżowań, stref załadunku oraz ciągów dla pieszych. Wykorzystywane są do tego odpowiednie oznakowania kolorystyczne, które pozwalają na łatwe i szybkie rozróżnienie poszczególnych stref.

Jak już wspominaliśmy, do wyznaczania ciągów komunikacyjnych, konieczna jest znajomość przepisów. Mówią one o tym, aby szerokość ciągu pieszych dopasowana była do potencjalnej szerokości ładunku, który może nieść pracownik, poruszający się pieszo. Gdy ciąg jest jednokierunkowy, będzie to wartość, która zawiera szerokość ładunku i uwzględnia zapas 30 centymetrów. W przypadku ruchu dwukierunkowego jest to szerokość ładunku plus 60 centymetrów.

Jeżeli ciąg przeznaczony jest do ruchu pojazdów kołowych, brana jest pod uwagę ich szerokość wraz z ładunkiem. W tej sytuacji dodaje się 60 centymetrów – jeżeli droga jest jednokierunkowa oraz 90 centymetrów, gdy ruch odbywa się w dwóch kierunkach.

W przypadku tych ciągów, które służą do jednoczesnego ruchu pieszych i pojazdów, bierze się pod uwagę, czy poruszają się po niej pojazdy silnikowe. Ciąg komunikacyjny jednokierunkowy, w którym występują pojazdy bezsilnikowe, musi zostać poszerzony o dodatkowe 90 centymetrów. W przypadku ruchu dwukierunkowego musi to być aż 180 cm! Jeżeli są tam pojazdy silnikowe, powinno się poszerzyć je analogicznie o 100 i 200 centymetrów. Należy mieć jednak na uwadze, że droga ta nie może być węższa niż 120 centymetrów. Na terenie zakładu należy rozmieścić tyle tras, aby każdy z uczestników ruchu, mógł się nimi poruszać w sposób swobodny, bez konieczności opuszczania swoich ciągów komunikacyjnych.

Kolejne ważne ciągi komunikacyjne w każdym zakładzie to tzw. dojścia do miejsc pracy. Istnieją nakazy, ujęte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które mówią o tym, że do każdego stanowiska pracy musi być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście. Jego odległość nie może wynosić mniej niż 2 metry. Oznacza to, że pojazdy, które się poruszają pomiędzy stanowiskami, muszą zachować odstęp wspomnianych 2 metrów. Jest to ważne, gdyż dzięki temu pracownicy mogą swobodnie wykonywać swoje obowiązki, bez ryzyka powstania wypadków.

Jakie kolory stosowane są do wyznaczania ciągów komunikacyjnych?

Linie, wykorzystywane do oznaczania dróg na terenie zakładów, powinny być koloru białego. Wynika to z przepisów ruchu drogowego. Jeżeli jednak chodzi o trasy, które znajdują się wewnątrz hal produkcyjnych – najczęściej są w kolorze żółtym. Ma to związek z faktem, iż pracujące tam maszyny, stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników. Dlatego właśnie podczas wyznaczania ciągów komunikacyjnych, należy dobierać takie oznaczenia, które są widoczne nawet ze sporej odległości.

Do wyznaczania dróg często korzysta się z farb, cechujących się dużą odpornością na wilgoć i zmienne temperatury. Sprawdzą się do tego także taśmy ostrzegawcze dostępne w naszym sklepie. Wyprodukowane zostały przez włoskiego producenta Scapa. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz taśmy w wielu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, zielonym, czarnym, niebieskim oraz pomarańczowym. Występują także w wersji biało-czerwonej oraz czarno-żółtej.

Oferowane przez nas taśmy cechują się solidnością i trwałością, a także dobrą przylepnością do podłoża. Nie są im straszne środki chemiczne – można więc wielokrotnie zmywać je dostępnymi środkami czystości. Są odporne na działanie wody, ścieranie oraz na środki chemiczne. Po naszych taśmach możesz chodzić, a nawet jeździć wózkami widłowymi! Nadają się do oznaczania ciągów komunikacyjnych w fabrykach, magazynach czy też budynkach użyteczności publicznej. Mogą być stosowane także w celu wyznaczania linii w obiektach i na halach sportowych, a także w przemyśle elektrycznym i motoryzacyjnym. Posiadamy taśmy ostrzegawcze w dwóch szerokościach: 50 i 100 mm, dzięki czemu wybierzesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb. Taśmy zostały wykonane z folii PCV.

Plac zakładowy a ciągi komunikacyjne – jak je oznakować?

Poziome znaki są podstawowym i niezbędnym elementem, który powinien wystąpić wewnątrz zakładów pracy. Pasy ruchu wyznaczane są liniami ciągłymi, pomocne mogą być także strzałki kierunkowe, ułatwiające bezkolizyjny przejazd. W niektórych miejscach pracy stosowane są także znaczniki podłogowe, np. w postaci znaku „Ustąp pierwszeństwa” lub STOP.

Dobrym rozwiązaniem, które zwiększą bezpieczeństwo pojazdów i pieszych jest oznakowanie w postaci progów zwalniających. Mogą one skutecznie zapobiegać kolizjom, skłaniając do zmniejszenia prędkości pojazdów zakładowych. Sprawdzić się mogą również odbojnice przemysłowe – ustawione przy słupach, narożnikach ścian czy kolumnach mogą chronić te miejsca przed uderzeniami. Aby dodatkowo zabezpieczyć ważne punkty i miejsca, warto umieścić barierki ochronne lub słupki.

Jak prawidłowo oznaczyć drogi piesze w pomieszczeniach magazynowych?

Ciągi komunikacyjne dla osób poruszających się pieszo, powinny być znakowane za pomocą koloru żółtego lub białego. Drogi wytyczane są za pomocą linii ciągłych. Jeżeli w dany pomieszczeniu magazynowym występują schody lub rampy, należy je odpowiednio oznakować – za pomocą czarno-żółtych pasów ostrzegawczych. Takie same pasy powinny pojawić się także w miejscach, w których pojawia się zwiększone ryzyko kolizji lub upadku. Bardzo ważne jest także umieszczenie w widocznym miejscu tabliczek, które wskażą pracownikom kierunek ewakuacji.

Podczas wyznaczania drogi dla ruchu pieszego, należy wziąć pod uwagę także kwestię odległości od pojazdów, regałów, urządzeń oraz wszystkich innych elementów, znajdujących się w magazynie. Aby ruch był maksymalnie usprawniony, wskazane jest użycie taśm oraz znaczników podłogowych w postaci strzałek, wyznaczających kierunek poruszania się. Mogą to być także elementy poziomego oznakowania, np. z napisem „Zachowaj dystans”.

Oznakowanie parkingów – czy jest konieczne?

Zastanawiasz się, czy obowiązkowe jest wyznaczanie ciągów komunikacyjnych na parkingach podziemnych? Jak się okazuje, wyznaczając miejsca parkingowe, Twoim obowiązkiem jest zadbanie o właściwe ich oznakowanie. Jeżeli parking znajduje się na terenie zakładu, jest to regulowane przepisami BHP. Właściwe zaplanowana przestrzeń, wyznaczenie ciągów komunikacyjnych oraz odpowiednie oznaczenie miejsc parkingowych znacznie poprawi płynność ruchu. Stosowanie oznakowania poziomego może zminimalizować ryzyko występowania kolizji oraz sytuacji konfliktowych. Parkingi niektórych instytucji wymagają wyznaczenia specjalnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych lub wyznaczenia drogi przeciwpożarowej.

Tutaj, podobnie jak w przypadku zakładów pracy, oznakowanie można wykonać za pomocą farby lub taśm dostępnych w naszym sklepie. Zanim jednak przystąpisz do wykonywania tego zadania, musisz właściwie przygotować powierzchnię. Należy oczyścić ją z kurzu i pyłu, usunąć wszelkie zabrudzenia oraz pozostałości po poprzednim oznakowaniu. Oznakowanie możesz wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnym firmom.

Właściwe oznakowanie ciągów komunikacyjnych jest niezwykle ważne. Znacznie usprawnia komunikację, podnosi poziom bezpieczeństwa oraz zapobiega kolizjom i wypadkom. Oddzielenie miejsca poruszania się pieszych i pojazdów jest kluczowe do sprawnego wykonywania obowiązków przez wszystkich pracowników danego zakładu. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach firm i wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby właściwie wyznaczyć ciągi komunikacyjne, warto sięgnąć po sprawdzone produkty, które zapewnią trwałość. W ofercie naszego sklepu znajdziesz taśmy ostrzegawcze w różnych kolorach, które znacznie ułatwią wykonanie tego zadania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl