Promocje
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY (500ml)

29,50 zł

Cena regularna: 38,13 zł

Najniższa cena: 38,13 zł

23,98 zł

Cena regularna: 31,00 zł

Najniższa cena: 31,00 zł
opak.
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)
Klej FOIL do folii paroizolacyjnej, membran w SPRAY 500ml (12szt)

348,00 zł

Cena regularna: 420,90 zł

Najniższa cena: 420,90 zł

282,93 zł

Cena regularna: 342,20 zł

Najniższa cena: 342,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l

27,75 zł

Cena regularna: 34,38 zł

Najniższa cena: 34,38 zł

22,56 zł

Cena regularna: 27,95 zł

Najniższa cena: 27,95 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l z atomizerem

31,13 zł

Cena regularna: 38,38 zł

Najniższa cena: 38,38 zł

25,31 zł

Cena regularna: 31,20 zł

Najniższa cena: 31,20 zł
opak.
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt
CLEAN SPRAY-KON ZMYWA kleje etykiety ODTŁUSZCZA 1l x 12szt

330,03 zł

Cena regularna: 391,88 zł

Najniższa cena: 391,88 zł

268,32 zł

Cena regularna: 318,60 zł

Najniższa cena: 318,60 zł
opak.

darmowa dostawa

DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 400 ZŁ

Formy dostawy:

GLS      13,00 zł

inpost       12,50 zł

      paczkomaty            9,50 zł

rzetelna firma

ssl

 

 

Kto wynalazł trytytki? Krótka historia popularnych opasek kablowych

Kto wynalazł trytytki? Krótka historia popularnych opasek kablowych

Trytytki są niezwykle ciekawym wynalazkiem. W zasadzie mowa tutaj o opaskach zaciskowych, opaskach kablowych. To elastyczne obejmy wykonane z tworzywa sztucznego i wyposażone w mechanizm zębatkowo-zapadkowy, który polega na zapadaniu się ząbków. Zaciśnięta trytka tworzy trwałe wiązania, bo nie ulega rozluźnieniu. Początkowo produkt ten powstał do prowadzenia przewodów w samolotach, ale dzisiaj ma bardzo szerokie zastosowanie. Przydać się może w każdym gospodarstwie domowym. Kto w zasadzie wynalazł trytytki?

Kto wynalazł trytytki? Jak to się zaczęło?

Historia popularnych opasek zaciskowych zaczęła się w roku 1956 w fabryce Boeinga. Wtedy to pracownik firmy Thomas & Betts (dzisiejsze ABB) doszedł do wniosku, że układanie kabli na pokładzie samolotu jest mało efektywne i zajmuje bardzo dużo czasu.

W tym czasie przewodu prowadzono na wykonanych ze sklejki arkuszach i przytwierdzano je przy pomocy woskowanego sznurka. Często dochodziło w międzyczasie do ranienia palców, a więc proces wymagał uproszczenia. Firma chciała zabezpieczyć wiązki kabli przed przetarciem lub splątaniem. Zadanie to zostało powierzone inżynierowi Maurusowi C. Loganowi. W ciągu zaledwie 2 lat opracował on wiele wersji opasek zaciskowych. 24 czerwca 1958 roku opatentował w końcu opaskę Ty-Rap.

Pierwsza trytytka była metalowa i proces jej produkcji trwał naprawdę długo. Wymagał bowiem formowania opaski i zakładania odpowiedniej zapadki. Dodatkowo była ona podatna na luzowanie i złamanie. Na ostateczną wersję trytytki trzeba było czekać aż 10 lat. Od roku 1968 firma wypuściła na rynek kilkaset nowych modeli opasek kablowych. Początkowo rzeczywiście były one wykorzystywane jedynie w branży lotniczej. Potem zyskały popularność także w innych gałęziach przemysłu. Dzisiaj chętnie sięgają po nie również osoby prywatne. Obecnie trytytki są produkowane nie z metalu, ale tworzyw sztucznych np. wytrzymałego nylonu.

Skąd wzięła się nazwa “trytytka”?

Wiadomo już, kto wynalazł trytytki. Skąd jednak wzięła się sama nazwa “trytytka”? W Polsce opaski zaciskowe pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Ich dystrybucją zajęła się firma, która od roku 2014 nosi nazwę Trytyt. To ona nazwała opaskę kablową trytytką z uwagi na charakterystyczny dźwięk, który pojawia się w czasie jej zaciskania.

W ten sposób miało dojść do podziału na trytytki i popularne do tej pory taśmy kablowe, które nie sprawdzały się zbyt dobrze. Firma Trytyt działa do dzisiaj i nieustannie zajmuje się dystrybucją osprzętu elektroinstalacyjnego różnego rodzaju. Co ciekawe, nazwy trytytki i trytytka są zarejestrowane w Urządzenia Patentowym RP.

Krótka charakterystyka trytytek

Trytytki to opaski zaciskowe o zróżnicowanej długości, które wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Produkuje się je z wytrzymałego tworzywa sztucznego i są odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Klasyczna trytytka to w zasadzie linka z niego grubszym końcem wyposażonym w zapięcie. Wykorzystywany jest tutaj mechanizm zapadkowy. Działanie trytytki jest banalnie proste - polega na zapadnięciu ząbków. Opaska zaciśnięta w ten sposób nie ulega rozluźnieniu. Jednocześnie tworzywo sztuczne, z którego jest wykonana, nie ulega odbarwieniom pod wpływem promieniowania słonecznego lub słonej wody.

Trytytki doskonale sprawdzają się w różnych warunkach. W Polsce największą popularnością na rynku cieszą się opaski kablowe w kolorze białym i czarnym. Wszystkie są bardzo łatwe w użyciu. Po zamknięciu trytytki nie ma już możliwości jej otworzenia. Trzeba sięgnąć po nożyczki lub nożyk. Jest to więc produkt jednorazowego użytku. Na szczęście opaski kablowe nie należą do elementów bardzo drogich.

Praktyczne zastosowanie trytytek

Po opaski zaciskowe na co dzień chętnie sięgają majsterkowicze. Przychodzą one z pomocą wszędzie tam, gdzie trzeba połączyć ze sobą dwa elementy lub spiąć w całość kilka przedmiotów. W ten sposób bez problemu można np. uporządkować kable w swoim domu czy biurze. Trytytki idealnie nadają się do grupowania kabli telekomunikacyjnych, przewodów głośnikowych czy kabli komputerowych. Często wykorzystywane są w czasie imprez masowych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opaski kablowe w kolorze czarnym, które są odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego. Można je bez obaw stosować na zewnątrz budynków. Cechują się one także odpornością na działanie smarów czy olejów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl